Cumhurbaşkanı Erdoğan: Irak gerekli tedbiri alamıyorsa biz alırız

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkmenistan’a hareketinden önce Atatürk Havalimanı’nda düzenlediği basın toplantısında, Musul’daki Türk askerinin nöbet değişimi ile ilgili olarak, şunları söyledi:

“Irak üzerinde birçok ülkenin şu anda biliyorsunuz attığı adımlar var, yaptıkları operasyonlar var. Ve biz o ülkelerin hiçbirine benzemiyoruz, biz çok farklı bir ülkeyiz. Zira başta DAİŞ terör örgütü olmak üzere tüm terör örgütlerinin cirit attığı bir yer Irak ve bu terör örgütleri Türkiye için her an bir tehdit unsurudur, bizim için bir tehdit algısı oluşturmaktadır. Fakat oraya farklı ülkelerden gelenlerin bu tehdit algısıyla yakından uzaktan herhangi bir alakası yoktur. Söylenen nedir? ‘Biz davete icabetle Irak’a geldik.’ Kabul de yani biz şimdi ülkemize yapılacak bir saldırıda merkezi yönetimin davetini mi bekleyeceğiz? Böyle bir şeyi bekleme diye bir lüksümüz yok. Tam aksine, biz diyoruz ki, Irak merkezi yönetimi eğer oradan ülkemize yapılacak herhangi bir terör saldırısına gerekli tedbiri alamıyorsa, bu tedbirlerimizi biz alırız.”

Erdoğan, Gaziantep’teki “özel güvenlik bölgesi” uygulamasıyla ilgili olarak da “Bölgenin hassasiyetleri çerçevesinde atılmış bir adım, alınmış bir karar. Şu anda 15 gün olarak alınmış bir karardır. 15 günden sonra ne getirir ne götürür bunu gelişmeler gösterecektir” ifadelerini kullandı.

“Askerimizi geri çekmek gibi bir şey söz konusu olamaz”

“Dışişleri Bakanı Müsteşarımızı ve Milli İstihbarat Teşkilatı Müsteşarımızı merkezi yönetime gönderdik” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Orada görüşmeleri yaptılar. Ve görüşmelerle ilgili olarak gerek Sayın Başbakan gerekse iki müsteşarımızla da ben bugün bir konferans yaptık, görüşmemizi gerçekleştirdik. Ve bu gerçekleştirmede de biz bu işin yani şu anda askerimizi geri çekmek gibi böyle bir şey söz konusu olamaz” şeklinde konuştu.

“Eğitim verme süreci devam edecek”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, oradaki eğitim verme sürecine kararlı bir şekilde devam edileceğini ve bunun bir mutabakat içerisinde sürdürüleceğini belirterek, konuşmasına şöyle devam etti:

“Bütün oradaki bulunmamız bir muharip asker bulundurma noktasında değil, sadece bizim orada eğitim veren subaylarımızın, askerimizin korunmasına yönelik ayrıca bir takviye olmuştur ve açıklanan rakamların hepsi uçuktur. Bu rakamların, orada bizim bulundurduğumuz asker sayısıyla da yakından uzaktan hiç mi hiç alakası yoktur.”

“İbadi’nin talebi üzerine buraya eğitim için asker gönderdik”

Başbakanlığı döneminde de Irak’ın yetkilileriyle, önceki Başbakan dahil olmak üzere bunları hep konuştuklarını ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “‘Ya siz bu tedbirleri alın, alamıyorsanız bu tedbirleri biz almak durumunda kalacağız, bizi buna sevk etmeyin’ diye defaatle bunları söylemişizdir. Şu andaki gelişmelerde de biliyorsunuz, DAİŞ’in Irak’taki şu anda gerçekleştirmiş olduğu işgal, ki bu işgale karşı da merkezi yönetim henüz herhangi bir şey yapamamıştır. Biz ise 2014 yılı sonunda Sayın Haydar İbadi’nin bizden talebi üzerine buraya eğitim vermek üzere askerimizi gönderdik. Şu anda Başika kampının kurulmasından bu yana neredeyse 1,5 yıla yakın bir zaman geçti. İnsana sormazlar mı siz 1,5 yıl önce neredeydiniz?” diye konuştu.

“Türkmenistan ile ilişkilerimiz mükemmel seviyede”

“Dostumuz ve kardeşimiz Türkmenistan ile ilişkilerimiz mükemmel seviyededir. Birçok alanda stratejik iş birliği yürütüyoruz. Bu ilişkileri daha da geliştirmek, bu konuda hemfikir olduğumuzu da ifade etmek durumundayım” diyen Erdoğan, yarın Berdimuhamedov ile bir araya gelerek, baş başa bir görüşme gerçekleştireceklerini söyledi.

Görüşmede enerji ve ulaştırma başta olmak üzere ekonomi, eğitim ve kültür gibi birçok konuda iş birliği imkanlarının ele alınacağını kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Ana vatanımız Türkmenistan’da, iş adamlarımız, müteşebbislerimiz gerçekten göğsümüzü kabartan, iftihar etiğimiz işlere imza atıyorlar. Aramızda önemli bir köprü olan iş adamlarımızı her platformda desteklemenin gayreti içerisindeyiz” dedi.

Kaynak: AA

Read Previous

Mustafa Ceceli Üsküp’te “İlle De Aşk” Diyecek

Read Next

Vesile ninenin ‘kış lastiği’ mesaisi

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *