Muhalefet Vucic’in istifasını istiyor

Sırbistan’da muhalefet, ihanetle suçladığı Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic’in istifasını talep ediyor.

Pazartesi günü Brüksel’deki zirvede Kosova’yı fiilen tanıyan Fransız-Alman plana prensipte even diyen Vucic, dün Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen ile yaptığı görüşmede de Sırbistan’ın AB ara bulucuğundaki diyalog sürecine ve Kosova konusunda taviz temelli bir çözüm arayışına bağlı olduklarını söyledi.

Vucic’in  Kosova’yı fiilen veya resmen tanıyacak ve Kosova’nın BM’ye üyeliğinin önünü açacak hiçbir anlaşmaya imza atmayacağını açıklamasına rağmen ülkede muhalefet partileri, Vucic’i istifaya davet etti.

Tadiç: “Açıklamalar skandal”

Sosyal Demokrat Parti lideri ve eski Cumhurbaşkanı Boris Tadic, Vucic’in Kosova hakkındaki açıklamalarının skandal olduğunu savundu. Vucic’in çelişen açıklamalarla Batılı liderleri kandırmayı hayal ettiğini söyleyen Tadic, Sırbistan’ın halihazırdaki adımlarıyla Kosova’yı bağımsız bir devlet olarak gören siyasi süreçler içerisine girdiğini kaydetti.

Sarovic: “Tek yol sokağa çıkmak”

“Sevgi, İnanç ve Umut” Hareketi lideri Nemanja Sarovic, ülke topraklarından vazgeçmenin hapis cezası gerektiren bir suç olduğunu ve Sırbistan halkı için tek çözümün sokağa çıkmak olduğunu söyledi.

Aleksandar Vucic’in AB planını kabul ederek Sırp tarihinin en utanç verici sayfasını yazdığını ileri süren Sarovic, “Kendisine uygun düşen yegane kelime, haindir. Bunun için eninde sonunda hesap verecek” diye konuştu.

Kosova’yı Savunma Hareketi ve Dveri: “Derhal İstifa”

Kosova’yı Savunma Hareketi ve “Dveri”, Cumhurbaşkanı Vucic’i ülkenin toprak bütünlüğüne saldırı ile suçlayarak derhal istifa etmeye çağırdı.

AB’nin Kosova için sunduğu teklifi kabul etmenin devlete darbe teşkil ettiğini savunan aşırı sağcı hareketler, Vucic’in Fransız-Alman teklifini kabul etmesinin Sırpların Kosova’dan sürgün edilmesini onaylaması manasına geldiğini savundu.

Vatan Hareketi: “Planın kabulü, ‘Büyük Arnavutluk’ doğurur”

Vatan Hareketi ise Fransız-Alman planının olduğu haliyle kabul edilmesinin “Balkanlar’da bir Arnavut devleti daha kurulması” ve “Büyük Arnavutluk” planının gerçekleşmesi demek olacağını ileri sürdü.

Hareket, Vucic’i “iktidarda kalabilmek için Sırbistan topraklarının %16’sını kolayca teslim etmekle” suçladı.

Kaynak: Balkan News

Read Previous

Bulgaristan ve Suudi Arabistan, ortak yatırımlar için yol haritası hazırlayacak

Read Next

Türkiye’de görev yapan Hırvatistanlı arama kurtarma ekiplerine teşekkür belgesi