Bulgaristan ve Suudi Arabistan, ortak yatırımlar için yol haritası hazırlayacak

Bulgaristan Başbakan Yardımcısı ve Ulaştırma ve Haberleşme Bakanı Hristo Alexiev, Büyüme ve Yenilik Bakanı Alexander Pulev ve Suudi Arabistan Ekonomi ve Planlama Bakanı Faisal Al-İbrahim arasında yapılan bir toplantıda Bulgaristan ve Suudi Arabistan’ın ortak yatırımlar için bir yol haritası hazırlanması konusunda mutabık kalındı. Belge, her iki taraftan uzmanların katılacağı karma bir toplantıda görüşülecek.

Yeşil hidrojene dayalı enerji, otomotiv endüstrisi ve madencilik sektörüne yatırım fırsatları, Bulgar bakanlar tarafından Sofya’yı ziyarette bulunan Bakan Al-İbrahim ve başkanlığındaki heyete sunulan üç alan oldu.

Bulgaristan, son derece umut verici ve bir dizi yatırım fırsatının kilidini açacak yenilikçi bir segment açmak için bir hidrojen teknolojileri yol haritası geliştiriyor. Bakan Alexiev, “Hidrojen ekonomisinin geliştirilmesi için hazırlanmış bir strateji konusunda Avrupa Komisyonu’nun görüşünü bekliyoruz. Bu yeşil enerji yatırımları için yeşil ışık yakacak” diye belirti. Ülkemizde Hidrojen Vadisi projesi de geliştirilmekte olup, ülkemiz küresel ölçekte liderlerden biri olmaya çalışmaktadır.

Bakan Pulev, otomotiv sektörü, ileri teknoloji şirketleri ve karbon nötr sanayi bölgeleri konusunda ortaklık ve yatırım fırsatları olduğuna dikkat çekti. Pulev, otomotiv sektörünün teknoloji sektörü ile birlikte ekonomimizde en hızlı büyüyen sektör olduğunu vurguladı.

Başbakan Yardımcısı, Ukrayna’da bir yıldır devam eden savaş sonucunda lojistik zincirlerin değiştiğini vurguladı. Alexiev, “Bulgaristan sadece Asya’dan Avrupa’ya uzanan bir yol ayrımında değil. Yunanistan ile iş birliği içinde Kuzey-Güney eksenini de geliştiriyoruz” dedi.

Başbakan Yardımcısı ile Faisal Al-İbrahim, nisan ayında Sofya ile Riyad arasında doğrudan bir uçuş hattının açılmasının iki ülke arasındaki ortaklık için çok iyi bir işaret olduğu konusunda ortak bir görüş bildirdiler.

Kırcaalihaber

Read Previous

Yunanistan’da tren kazasında ölenlerin sayısı 42’ye yükseldi

Read Next

Muhalefet Vucic’in istifasını istiyor