Kuzey Makedonya’da ana muhalefet partisi VMRO DPMNE tarafından Bulgaristan ile yaşanan veto kriziyle ilgili “Makedon kimliğinin son kalesi olan ulusal kırmızı çizgilerin korunması” başlıklı protesto düzenlendi.

Ana muhalefet partisi VMRO DPMNE Genel Başkanı Hristijan Mickoski, hükümet binası önünde yaptığı konuşmada Başbakan Zoran Zaev’i istifaya davet ederek, “Zoran Zaev’in istifası, halkın özgürlüğü.” ifadelerini kullandı.

Kutsal ve mantıklı kimseler için pazarlığa tabi olmayan şeylerin varlığından söz eden Mickoski, “Bu yüzden devletler var, bizi özel kılıyor ve kimliğimizin bir parçası oluyor. Çok sustuk! Başımızı çok aşağıda tutuyorduk, ama şimdi başımızı kaldırıp “yeter” deme zamanı! Makedonların yeniden savaşma ve adalet için savaşma zamanı geldi.” şeklinde konuştu.

Zoran Zaev’in yaptıklarını “utanılır” olarak nitelendiren Mickoski, “Bulgar siyasi eliti karşısında titreyen sesini gören ve utanmayan hiçbir Makedonyalı yoktur. Neden peki? o kahrolası koltuk için.” değerlendirmesinde bulundu.

Söz konusu protestonun halkın protestosu olduğunu kaydeden Mickoski, “Burada bir hesap yok, bu tek bir adamın deliliğine karşı bir protesto. Lütfen hepiniz, bunu hepimizin birleşmemiz gereken bir parti üstü protesto olarak görün. Birleşirsek kazanacağız. Her zaman birleşik olduk ve sonra kazandık, bu yüzden yan yana birleşmemiz gerekiyor.” ifadelerini kullandı.

Önceki Haber

Bulgaristan’da en az koronavirüs vaka sayısı Kırcaali’de

Sonraki Haber

AB’nin Kosova-Sırbistan Diyaloğu Özel Temsilcisi Lajçak’tan Vuçiç’in Kosova ziyaretinin engellenmesine sert tepki