Avrupa Birliği’nin Kosova-Sırbistan Diyaloğu Özel Temsilcisi Miroslav Lajçak, Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vuçiç’in Kosova ziyaretine izin verilmemesine sert tepki gösterdi.

Başbakan Avdullah Hoti’ye resmi bir yazı gönderen, Avrupa Birliği’nin Kosova-Sırbistan Diyaloğu Özel Temsilcisi Miroslav Lajçak, Dışişleri Bakanlığı tarafından Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vuçiç’in Kosova ziyaretine izin verilmemesine sert tepki gösterdi.

Lajçak, Hoti’ye gönderdiği yazıda,
“Serbest Dolaşım Anlaşmasında tanımlandığı üzere, her bir tarafın bireyleri, diğer tarafın topraklarında özgürce seyahat edebilmelidir. Resmi Ziyaret Anlaşmalarında belirtildiği üzere, her bir tarafın kamu görevine sahip kişileri için özel kurallar geçerlidir. Resmi Ziyaret Anlaşmaları ve bu anlaşmaların ayrılmaz bir parçası olan değişiklikler, resmi ziyaretlerin düzenli olarak ele alınmasını ve yürütülmesini sağlar. Bu anlaşmalara uyulmaması, Kosova’nın Diyalog sürecine taraf olarak itibarını olumsuz etkiler. Bu tür ihlaller taraflar arasındaki ilişkileri normalleştirme ve sahadaki gerilimi azaltma çabalarını baltalıyor. Özellikle de, yakında imzalanması olası bir kapsamlı anlaşma ile ilgili devam eden görüşmeler üzerinde olumsuz bir etkiye neden olur. Başbakan olarak, Kosova kurumlarının diyalog kapsamındaki taahhütlerini yerine getirmeye devam etmesini sağlamak çok önemlidir. AB, Kosova’nın Sırbistan ile kapsamlı bir normalleşme sağlamaya devam etmesini bekliyor. Bu, şimdiye kadar diyalogda varılan tüm anlaşmalara saygı duymayı ve uygulamayı da içermektedir” ifadelerine yer verdi.

Kosovaport.com

Önceki Haber

Muhalefet başkent Üsküp’te protesto düzenledi

Sonraki Haber

Uluslararası Vizyon Üniversitesi’nde Online Yüksek Lisans Tez Savunması gerçekleşti