Mladiç’i savunan Belgrad Belediye Başkanına ağır cevap

Sırbistan’ın başkenti Belgrad’ın yeni Belediye Başkanı Aleksandar Sapic’in soykırım suçlusu Ratko Mladiç’i savunan açıklamalarına Saraybosna’dan cevap geldi. 

Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic’in adayı olarak seçimleri kazanan Sapic, Srebrenitsa soykırımından hüküm giyen Ratko Mladiç’in Bosna Hersek’teki Sırpları koruduğunu ve eğer o olmasaydı Bosnalı Sırpların sonunun da Hırvatistan’daki Sırplar gibi olmuş olacağını söylemişti.

Eski bir sutopu sporcusu olan Sapic, “O olmasaydı öldürülür ve yurtlarından sürülürlerdi.  Savaş sırasında savaş suçları işlendi mi? Bunu gerçekten bilmiyorum” diye konuşmuştu.

Bu açıklamalara Facebook üzerinden cevap veren Saraybosna Belediye Başkanı Benjamina Karic, Belgrad Belediye Başkanı Sapic’i cehaletle suçladı. Uluslararası mahkemenin eski Bosnalı Sırp General Mladiç’i Srebrenitsa soykırımı, Boşnak ve Hırvatlara yönelik savaş suçları, Saraybosna sakinlerinin terörize edilmesi ve BM güçlerinin rehin alınması nedeniyle müebbet hapis cezasına çarptırdığını vurgulayan Karic, “Sapic, savaş sırasında Bosna Hersek’te olmadığı için ne olduğunu bilmediğini söylüyor ama o dönem burada olan ve neler olduğunu bilen kurumlar mevcut” diye yazdı.

Karic, Belgrad Belediye Başkanına Bosna Hersek’te işlenen savaş suçlarına ilişkin Eski Yugoslavya Uluslararası Ceza Mahkemesi tarafından tespit edilen belgeleri Saraybosna’da yerinde inceleyebileceğini de ifade etti.

Balkan News

Read Previous

Priştine’de pazar yerine yakın sokaklardan tezgahlar kaldırıldı

Read Next

BBP Başkanı Destici MATÜSİTEB’i ziyaret etti