BBP Başkanı Destici MATÜSİTEB’i ziyaret etti

Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Başkanı Mustafa Destici ve beraberindeki heyet Kuzey Makedonya’da temaslarda bulunuyor.

TİMEBALKAN

Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Başkanı Mustafa Destici ve beraberindeki heyet Makedonya Türk Sivil Toplum Teşkilatları Birliği (MATÜSİTEB) Genel Başkanı Hüsrev Emin ile bir görüşme gerçekleştirdi.

Görüşme sonrasında açıklamalarda bulunan BBP Başkanı Mustafa Destici, “Bugün Makedonya’dayız. Yüz yıllarca Türkiye Müslümanı ev sahipliği yapmış ve bugün de Türk ve Müslüman toplumunun özgürce bağımsız bir şekilde yaşadığı bir düzey ülkedeyiz. Makedonya’da bulunmaktan, burada kardeşlerimizle bir arada olmaktan, ecdad yadigarı tarihi eserlerimizi, camilerimizi ve emanetleri ki buradaki Türk Müslüman varlığı da bize ecdadın bir emanetidir, onları yad etmekten, onlarla birlikte olmaktan büyük bir memnuniyet duyduğumu, gurur duyduğumu ifade etmek istiyorum.” dedi.

BBP Genel Başkanı Destici, “Buraları ve burada yaşayan soydaşlarımızı, dindaşlarımızı, kardeşlerimizi biz kendimizden ayrı ya da farklı görmüyoruz. Burada yaşayan kardeşlerimizin acısı da bizim acımız, sevinci de bizim sevincimiz.” ifadelerini kullandı.

Batı Trakyalı Türk azınlığın merhum lideri Dr. Sadık Ahmet’in ölümünün 27’nci yılında düzenlenen törene katıldığını söyleyen Destici, “Biz dün Batı Trakya’dan başladık seyahatimize. Dün Batı Trakya’nın efsanevi liderlerinden kendisini, oradaki Türk varlığına adamış merhum Dr. Sadık Ahmet’in 27. ölüm yıldönümüydü. Anma programına katıldık. Hem Türkiye’den hem bütün Balkan coğrafyasından gelen Türk, İslam sevdalılarıyla birlikte, akşam orda kaldık.” şeklinde konuştu.

Kuzey Makedonya ziyareti hakkında konuşan BBP Genel Başkanı Destici, “Bugün buradayız, öncellikle büyükelçimizle görüştük, orada gerekli konuları istişare ettik, şuan da Makedonya’daki bütün Türk ve Müslüman toplumunu kucaklayan bir çatı kuruluşu olan MATÜSİTEB’teyiz. Buraya daha önce de ben gelmiştim, bu teşkilatı daha önce de ziyaret etmiştim. Başkan Hüsrev bey kardeşimiz, yönetim kurulu üyesi arkadaşlarımız ve buraya emek veren herkesi ben tebrik ediyorum, başarılı çalışmalarının devamını diliyorum.” diye konuştu.

Balkan seyahati ile ilgibi bilgi veren Destici, “Biz tabii burada bugün ziyaretlerimize devam edeceğiz, Gostivar’a geçeceğiz ve yarın da Kosova’da olacağız. Kosova’da bir dizi ziyaret gerçekleştireceğiz, bir sonraki gün de Karadağ’da olacağız daha sonra Bosna’ya geçeceğiz ve Novi Pazar, Belgrad ve oradan inşallah Sofya, Filibe ve Kırcaali üzerinden oraları da ziyaret ederek bu Balkan seyahatimizi, 5-6 günlük seyahatimizi Allah nasip ederse tamamlamış olacağız.” ifadelerine yer verdi.

Türkiye her konuda Makedonya’ya destek oldu

“Türkiye Cumhuriyeti devleti hem bizzat devlet olarak Makedonya devleti nezninde ki zaten kuruluşundan bugüne stratejik ortaklık belgesi imzalanmış iki ülke arasında. Gerçekten ilişkilerimiz iyi gidiyor iki ülke olarak ve Türkiye ile Makedonya’nın ilişkileri hem sağlıklı hem de tabii buradaki Türk varlığını, Müslüman varlığını da ve bununla birlikte bütün Makedonya vatadanşlarını da önceliyen bir belge ve Türkiye her konuda Makedonya’ya destek oldu.”

Destici, “Bu desteğinin en büyük gerekçelerinden bir tanesi de elbetteki buradaki Türk varlığı ve Müslüman varlığıdır. Bunun devam ettiriyor, sadece devlet olarak değil aynı zamanda hem devlet kuruluşları TİKA gibi, Yunus Emre Enstitüsü gibi, YTB gibi kuruluşların eli ile de bunu yapıyor ve diğer vakıflar, derneklerin eli ile de bunları yapıyor. Tükiye tabii bugün çok daha güçlü düne göre, inaşallah yarın daha güçlü bir devlet olacak Türkiye ve buradaki kardeşlerimizin hem güvenlikleri hem hür bir şekilde inanç hürriyetini, hem milli kimliklerini yaşayarak ileriye taşıyarak yeni nesillere aktararak yaşamaları noktasında da her zaman biiznillah garanti olmaya devam edecek.” değerlendirmesinde bulundu.

BBP Genel Başkanı Destici konuşmasını şu sözlerle tamamladı:

Ben birdaha Makedonya’da olmaktan büyük bir memnuniyet duyduğumu, özellikle buradaki bizlere emanet olan kardeşlerimizle bir arada olmaktan ayrıca şeref duyduğumu ifade ediyorum ve sizlerin aracılığıyla da Makedonya’da olan bütün Müslüman Türk nüfusuna şahsım ve Büyük Birlik Partisi camiası adına Türkiye Cumhuriyeti devleti ve Türk milleti adına sevgiyle, saygıyla ve muhabbetle selamlıyorum.

MATÜSİTEB Genel Başkanı Emin ise Büyük Birlik Partisi Genel Başkanı Mustafa Destici’yi MATÜSİTEB’te ağırlamaktan büyük şeref ve onur duyduklarını söyledi.

BBP’nin camia olarak her zaman Balkanlarda özelde Makedonya’da varlık gösterdiğini kaydeden Emin, “Bu noktada özellikle Makedonya Türklerine yardım, desteklerini hiçbir zaman esirgemediler. Hem Cumhur İttifakı bünyesindeki hem de özellikle Büyük Birlik Partisi camiası olarak çeşitli alanlarda yapılan destek çalışmalarından dolayı şahsım adıma, Makedonya Türkleri ve MATÜSİTEB adına şükranlarımızı özellikle ifade etmek istiyorum.” diye konuştu.

Görüşme sonrasında MATÜSİTEB Genel Başkanı Emin ve BBP Genel Başkanı Destici birbirlerine hediye takdiminde bulundu.

Üsküplü Türk şair ve yazar Leyla Şerif Emin ise “Kaybolmazsan Bu Şehir Hala Senin” kitabını BBP Başkanı Mustafa Destici’ye hediye etti.

Read Previous

Mladiç’i savunan Belgrad Belediye Başkanına ağır cevap

Read Next

Bosna Hersek’te seçim yasasında değişiklik dayatılacağı iddiasına Boşnaklar tepkili