Milanovic: Bosna Hersek ve diğer Balkan ülkeleri çoktan AB üyesi olmalıydı

Hırvatistan Cumhurbaşkanı Zoran Milanovic, Bosna Hersek ve diğer Balkan ülkelerinin çoktan Avrupa Birliği (AB) üyesi olması gerektiğini savundu.

Sofya’da Bulgar mevkidaşı Rumen Radev ile bir araya gelen Milanovic, görüşmenin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında konuştu.

Milanovic, Batı Balkan ülkelerinin AB entegrasyonunun, bölgenin istikrarı ve gelişimi için kilit öneme sahip olduğunu vurguladı.

Arnavutluk, Kuzey Makedonya, Karadağ ve Bosna Hersek’in çoktan AB üyesi olmadığı gerektiğine işaret eden Milanovic, “Bulgaristan’ın Schengen bölgesine kabul edilmeme nedeni rakip olmasıydı. Avrupa değerlerine ilişkin argümanlar, somut finansal çıkarları gizlemek için kullanıldı.” diye konuştu.

Radev de Milanovic’e, Bulgaristan’ın Schengen üyeliği konusundaki net tavrı nedeniyle teşekkürlerini ileterek, Bulgaristan’ın Schengen üyeliğinin iç meseleler nedeniyle kısıtlandığını ifade etti.

Ukrayna’daki savaşa da değinen Radev, bir an önce diplomatik bir çözüm bulunması gerektiğini belirterek, “Çatışma alanının genişlemesinden korkuyoruz. Ukrayna’daki savaş Bulgaristan’ın ekonomisini de etkiliyor.” dedi.

Kaynak: Balkan News

Read Previous

Eski UÇK komutanlarından Krasniqi ve Selimi’nin tutukluluğu devam edecek

Read Next

Putin, Aliyev ve Paşinyan, Moskova’da Azerbaycan-Ermenistan ihtilafını görüştü