Eski UÇK komutanlarından Krasniqi ve Selimi’nin tutukluluğu devam edecek

Lahey Uluslarararası Savaş Suçları Kosova Özel Mahkemesi Uzman Daireleri sözcüsü Michael Doyle,  ‘Zoom’ platformunda medyalara yönelik  yayınlanan bir oturumda, UKosova Kurtuluş Ordusu’nun (UÇK) eski liderlerinden  Jakup Krasniqi ve Rexhep Selimi’nin tutukluluklarının devam edeceği bilgisini verdi.

Doyle, “Aynı davada, 17 Mayıs 2023’te mahkeme, Jakup Krasniqi ve Rexhep Selimi’nin tutukluluklarının devamına ve her biri için ilgili karara hükmetti” dedi.

Sözcü Doyle ayrıca, Hashim Thaçi ve diğerlerinin davasında, Savcılık tarafından çağrılan beşinci, altıncı ve yedinci tanığın bu hafta ifadelerinin tamamlandığını açıkladı.

KOSOVA UZMAN DAİRELERİ  VE ÖZEL SAVCILIĞI

Kosova Uzman Daireleri  ve Özel Savcılığı olarak da anılan özel mahkeme ve bünyesindeki özel savcılık, Hollanda’nın Lahey kentinde 2011’de kuruldu.

Kosova’da 1998-2000 yıllarında işlendiği öne sürülen savaş suçlarını araştırmak ve yargılamak amacıyla oluşturulan bu yargı organı, uluslararası hakim ve savcılardan oluşuyor.

Özel savcılık, 2019 başından bu yana onlarca eski UÇK mensubunu ifade vermek üzere davet etmişti.

Eski UÇK komutanı ve Kosova Cumhurbaşkanı Hasim Thaçi ve diğer 3 sanık hakkındaki ilk iddianame 26 Ekim 2020’de onaylanmış, iddianamede adı geçenlerin, 100 kişinin ölümünden sorumlu oldukları öne sürülürken, şüphelilerin cinayet, sürgün ve işkence gibi savaş suçlarıyla itham edildikleri bildirilmişti.

Kaynak: Kosovaport

Read Previous

Arnavutluk’ta askeri tesise girerken gözaltına alınan yabancılar serbest bırakıldı

Read Next

Milanovic: Bosna Hersek ve diğer Balkan ülkeleri çoktan AB üyesi olmalıydı