VMRO DPMNE Başkanı Hristiyan Mickovski, gece yarısına kadar neler olacağını görmek için parlamento önünde bekleyeceklerini ve milletvekili Kastriot Recepi’nin ortaya çıkması gerektiğini söyledi.

VMRO DPMNE Başkanı Mickovski gazetecilere yaptığı açıklamada, “Öncelikle adamın sağlıklı olup olmadığını bir bakalım. Fiziksel olarak adamın ne durumda olduğunu bilmiyoruz, iradesi dışında ya da gönüllü olarak mı orada?” dedi.

Mickovski, bu tür durumlardan Cumhurbaşkanı Stevo Pendarovski’nin sorumlu olduğunu belirtti.

– Kuzey Makedonya’daki son siyasi gelişmeler

Kuzey Makedonya’da 31 Ekim’de yerel seçimlerin ikinci turu düzenlendi. İktidar partisi Makedonya Sosyal Demokratlar Birliği’nin (SDSM) başkent Üsküp ve birçok belediyeyi kaybetmesinin ardından Zoran Zaev, seçim başarısızlığını üstlenerek başbakanlık ve parti genel başkanlığı görevlerinden istifa ettiğini açıklamış ancak istifasını Meclis’e sunmamıştı.

Başbakan Zoran Zaev’in istifası ardından hükümet koalisyonunu oluşturan siyasi partilerden Zaev’e ve mevcut hükümete destek açıklamaları gelirken, ana muhalefet partisi VMRO DPMNE Genel Başkanı Hristijan Mickoski, yeni hükümet çoğunluğu ve hızlı erken genel seçim çağrısında bulunmuştu.

Daha sonra SDSM MYK toplantısında alınan karar ile istifaların süresiz olarak ertelenmesi kararı alınmıştı.

5 Kasım Cuma günü VMRO DPMNE, Arnavut İttifakı, Alternativa, Besa Hareketi ve Levica temsilcilerinin mecliste yaptığı toplantı sonrasında muhalefet tarafından yeni meclis çoğunluğunun oluşturulduğu açıklanmıştı.

Başbakan Zaev’in istifasını sunmaması ardından söz konusu yeni çoğunluk tarafından hükümete karşı güvenoyu önergesi verilmişti.

120 sandalyeli Kuzey Makedonya Meclisi’nde hükümetin güvenoyu alabilmesi için en az 61 milletvekilinin oyu gerekiyor.

Önceki Haber

Son 24 saatte 432 yeni vaka, 13 ölü

Sonraki Haber

Kasami polis karakoluna Kastriot Recepi’nin kayıp olduğunu bildirdi