Besa Hareketi Genel Başkanı Bilal Kasami, polis karakoluna milletvekili Kastriot Recepi’nin kayıp olduğunu bildirdi.

Besa Hareketi Genel Başkanı Bilal Kasami, polis karakoluna milletvekili Kastriot Recepi’nin kayıp olduğunu bildirdi.

Hükümetin bu kayıp ile ilgili sorumluluk alıp istifa etmesi gerektiğini kaydeden Kasami, “Milletvekili Recepi sağ salim olarak ortaya çıkıp kendi isteğiyle açıklama yapmalı.” dedi.

Kasami, Recepi’nin paylaştığı video mesajın kendisi için yeterli olmadığını sözlerine ekledi.

– Kuzey Makedonya’daki son siyasi gelişmeler

Kuzey Makedonya’da 31 Ekim’de yerel seçimlerin ikinci turu düzenlendi. İktidar partisi Makedonya Sosyal Demokratlar Birliği’nin (SDSM) başkent Üsküp ve birçok belediyeyi kaybetmesinin ardından Zoran Zaev, seçim başarısızlığını üstlenerek başbakanlık ve parti genel başkanlığı görevlerinden istifa ettiğini açıklamış ancak istifasını Meclis’e sunmamıştı.

Başbakan Zoran Zaev’in istifası ardından hükümet koalisyonunu oluşturan siyasi partilerden Zaev’e ve mevcut hükümete destek açıklamaları gelirken, ana muhalefet partisi VMRO DPMNE Genel Başkanı Hristijan Mickoski, yeni hükümet çoğunluğu ve hızlı erken genel seçim çağrısında bulunmuştu.

Daha sonra SDSM MYK toplantısında alınan karar ile istifaların süresiz olarak ertelenmesi kararı alınmıştı.

5 Kasım Cuma günü VMRO DPMNE, Arnavut İttifakı, Alternativa, Besa Hareketi ve Levica temsilcilerinin mecliste yaptığı toplantı sonrasında muhalefet tarafından yeni meclis çoğunluğunun oluşturulduğu açıklanmıştı.

Başbakan Zaev’in istifasını sunmaması ardından söz konusu yeni çoğunluk tarafından hükümete karşı güvenoyu önergesi verilmişti.

120 sandalyeli Kuzey Makedonya Meclisi’nde hükümetin güvenoyu alabilmesi için en az 61 milletvekilinin oyu gerekiyor.

Önceki Haber

Mickovski: Milletvekilleri öylece ortadan kaybolamazlar

Sonraki Haber

Milletvekili Recepi video paylaştı: İyiyim