Kuzey Makedonya’da muhalefet tarafından yeni meclis çoğunluğu oluşturulmasının ardından VMRO DPMNE Genel Başkanı Hristijan Mickoski, Başbakan Zoran Zaev’in yarın 14:30’a kadar istifa etmemesi halinde hükümet aleyhine gensoru önergesi sunacaklarını söyledi.

VMRO DPMNE Genel Başkanı Hristijan Mickoski, yerel seçimlerde kendi partisinden seçilen belediye başkanları ile birlikte düzenlediği basın toplantısında, hükümet aleyhine gensoru önergesinin en geç yarın 14:30’a kadar sunacaklarını belirtti.

Zoran Zaev’e verdiği sözleri tutma ve açıkladığı istifasını sunma çağrısında bulunan Mickoski, “Zaev Hükümeti’nin iyi olmadığını düşünen herkese kapı açıktır. Bu hükümete destek veren hiç kimse gensoru önergesi verecek milletvekillerinden tabii ki olmayacak. Burada siyasi parti yok, milletvekilleri var. Toplam 61 kişi girişimi destekledi. Diğerlerini katılmaya davet ediyorum.” diye konuştu.

– Kuzey Makedonya’daki son siyasi gelişmeler

Kuzey Makedonya’da 31 Ekim’de yerel seçimlerin ikinci turu düzenlendi. İktidar partisi Makedonya Sosyal Demokratlar Birliği’nin (SDSM) başkent Üsküp ve birçok belediyeyi kaybetmesinin ardından Zoran Zaev, seçim başarısızlığını üstlenerek başbakanlık ve parti genel başkanlığı görevlerinden istifa ettiğini açıklamıştı.

Başbakan Zoran Zaev’in istifası ardından hükümet koalisyonunu oluşturan siyasi partilerden Zaev’e ve mevcut hükümete destek açıklamaları gelirken, ana muhalefet partisi VMRO DPMNE Genel Başkanı Hristijan Mickoski, yeni hükümet çoğunluğu ve hızlı erken genel seçim çağrısında bulunmuştu.

5 Kasım Cuma günü VMRO DPMNE, Arnavut İttifakı, Alternativa, Besa Hareketi ve Levica temsilcilerinin mecliste yaptığı toplantı sonrasında muhalefet tarafından yeni meclis çoğunluğunun oluşturulduğu açıklanmıştı.

120 sandalyeli Kuzey Makedonya Meclisi’nde hükümetin güvenoyu alabilmesi için 61 milletvekilinin oyu gerekiyor.

Önceki Haber

Sancak’ın eski meşihat başkanı Zukorlic toprağa verildi

Sonraki Haber

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’deki Boşnak sivil toplum kuruluşlarının temsilcilerini kabul etti