Mickoski yeni Fransız teklifinin açıklanmasını istedi

Kuzey Makedonya’da ana muhalefet partisi VMRO DPMNE Genel Başkanı Hristijan Mickoski, AB dönem başkanı Fransa tarafından Kuzey Makedonya ile Bulgaristan arasındaki veto krizinin aşılması için bugün gönderilen teklifin son halinin kamuoyuyla paylaşılmasını istedi.

Ana muhalefet partisi VMRO-DPMNE, yenilenmiş Fransız teklifini almadıklarını ve Hükümetten yeni teklifin web sitesinde yayınlaması talebinde bulunuldu.

VMRO-DPMNE lideri Hristijan Mickoski bu gece, ellerindeki bilgilere göre, değiştirilmiş teklifin geçmişte kamuoyunda dolaşan tekliften farklı iki değiştirilmiş kelimeden başka bir şey olmadığını söyledi.

Mickoski, “Bu değiştirilmiş teklifi ne gördük ne de okuduk ama elimizdeki bilgilere göre geçmişte dolaşan ve kamuoyuna sunulan tekliften farklı iki değiştirilmiş kelimeden başka bir şey olmadığını kamuoyuyla paylaşabiliriz. Daha önceki Fransız teklifi Makedon diplomasisi için bir nakavtsa bu geceki teklif, uzun süreli etkili bir nakavtımız anlamına geliyor.” değerlendirmesinde bulundu.

Şimdiye kadar herhangi bir davet almadıklarını ve ellerindeki bilgilere göre teklifin bu akşamki hükümet toplantısında da dağıtılmadığını söyleyen Mickoski, “Kovaçevski’nin bu gece en az yapması gereken, öneriyi Makedonya Cumhuriyeti Hükümeti’nin vlada.mk web sitesinde yayınlamaktı. Oradaki teklifi görürsek, burada toplananlar ve burada toplanmayanların hepsi fikir beyan edebilecekti, çünkü geniş bir tartışma olacağını söylüyorlar. Hükümet toplantısında bile bakanların, yani Kovaçevski’nin Kabinesi üyelerine dair teklifin hiçbir şekilde paylaşılmadığına dair bilgim var. Bu gerçekten diplomatik bir nakavt ve kapitülasyonumuz olduğundan şüphelenmek için yeterli bir sebep değil mi?” ifadelerini kullandı.

Mickoski, Fransız önerisinin Bulgar devlet liderliği tarafından hemen kabul edilmesi ve Arnavutluk Başbakanı Edi Rama’nın önerinin Makedon halkı tarafından kabul edilebilir olduğunu bilmesinin ilginç olduğunun altını çizdi.

VMRO-DPMNE’nin Makedonya’nın halkına ve geleceğine zarar verecek bir çözümü asla kabul etmeyeceğini söyleyen Mickoski, siyasi kariyeri pahasına bile olsa Bulgaristan’ın taleplerini dahil edecek bir Anayasa değişikliğini kabul etmeyeceğini de sözlerine ekledi.

Read Previous

AB’den Yunanistan’a yasa dışı ve şiddet yoluyla geri itmelerle ilgili uyarı

Read Next

Bulgaristan Dışişleri Bakanı: Yeni bir Fransız teklifi yok, her şey Üsküp’e bağlı