Bulgaristan Dışişleri Bakanı: Yeni bir Fransız teklifi yok, her şey Üsküp’e bağlı

İstifa eden Bulgaristan Dışişleri Bakanı Teodora Gençovska BGNES’e verdiği demeçte, Bulgaristan parlamentosu tarafından hali hazırda onaylanandan farklı yeni bir Fransız önerisi olmadığını söyledi.

Bulgaristan Dışişleri Bakanı Teodora Gençovska, “24 Haziran’da Ulusal Meclis, Sofya ile Üsküp arasındaki anlaşmazlığı çözme ve Kuzey Makedonya’nın Avrupa entegrasyonunun önünü açma amaçlı bir karar taslağını oyladı. Taslak karar, Fransa dönem başkanlığı teklifini temel alıyor ve Bulgar çıkarlarını daha fazla korumak için onun üzerine inşa ediliyor.” dedi.

BGNES’in, AB ile müzakerelerin başlatılması için Kuzey Makedonya ile Bulgaristan arasındaki anlaşmazlığı çözmeye yönelik, Bulgaristan Parlamentosu’nda hali hazırda onaylanandan farklı olacak yeni bir Fransız teklifi olup olmadığı sorusuna, Gençovska kısaca şöyle cevap verdi: Hayır.

Gençovska, “Her şey Üsküp’ün hazır olup olmamasına bağlı. Onlardan devlet ve sorumlu politika bekliyoruz. Bulgaristan Hükümetlerarası Ortak Komisyonun son protokolünü imzalamaya hazır” ifadelerini kullandı.

Read Previous

Mickoski yeni Fransız teklifinin açıklanmasını istedi

Read Next

Pendarovski: Yenilenmiş Fransız teklifi öncekinden çok daha iyi