MGK yenilenmiş Fransız teklifini görüştü

Kuzey Makedonya Milli Güvenlik Konseyi’nin (MGK), AB üyelik sürecinde Bulgaristan vetosunun kaldırılmasını öngören yenilenmiş Fransız teklifini görüştü.

Cumhurbaşkanlığı’nda düzenlenen MGK toplantısında AB dönem başkanı Fransa tarafından Kuzey Makedonya ile Bulgaristan arasındaki veto krizinin aşılması için gönderilen yenilenmiş teklif ele alındı.

MGK toplantısına Cumhurbaşkanı Stevo Pendarovski’nin yanı sıra Meclis Başkanı Talat Caferi, Başbakan Dimitar Kovaçevski, Dışişleri Bakanı Bujar Osmani, Savunma Bakanı Slavyanka Petrovska, İçişleri Bakanı Oliver Spasovski, MGK üyeleri ve AB’den sorumlu Başbakan Yardımcısı Boyan Mariçiç katıldı.

MGK toplantısı ardından basın açıklaması yapan Cumhurbaşkanı Stevo Pendarovski, Fransa’nın önerisini kabul etmenin ne tarihi bir zafer ne de tarihi bir başarısızlık olacağını söyledi.

Pendarovski, “Benim düşünceme göre, Avrupa entegrasyonunun üç unsurun önemli olduğu aşamalarından biri için bir geçiş uzlaşmasıdır ve bu nedenle, bu formattaki teklifin bu aşamada kabul edilebilir olduğunu düşünüyorum.” diye konuştu.

Teklifin iki yıldır sürmekte olan Bulgar vetosunu kaldıracağını ve müzakerelerin resmi olarak açılmasına izin vereceğini kaydeden Pendarovski, “İkincisi, daha önce fasıllar olan kümeler üzerindeki müzakerelerden önce zorunlu bir aşama olan bir tarama sürecini mümkün kılar, ve en önemlisi olan üçüncüsü, Makedon kimliğini hiçbir şekilde baltalamıyor.” değerlendirmesinde bulundu.

– Süreç

AB dönem başkanı Fransa tarafından Kuzey Makedonya ile Bulgaristan arasındaki veto krizinin aşılması için bir teklif yapılmış, Makedonya tarafının söz konusu teklifin kendileri için kabul edilemez olduğunu açıklamasının ardından söz konusu Fransız teklifi yenilenmişti.

Başbakan Dimitar Kovaçevski, yenilenen Fransız teklifinin kabul edip etmeyeceklerini ülkedeki siyasi parti, sivil toplum, medya ve vatandaşlarla yapacakları geniş katılımlı fikir alışverişinden sonra karar vereceklerini açıklamıştı.

Read Previous

Türkiye namağlup Balkan Şampiyonu oldu

Read Next

Kovaçevski: Tarihimizle, dilimizle ve kimliğimizle gurur duyuyoruz