Kovaçevski: Tarihimizle, dilimizle ve kimliğimizle gurur duyuyoruz

Kuzey Makedonya Başbakanı Dimitar Kovaçevski ve ana muhalefet partisi VMRO DPMNE Genel Başkanı Hristijan Mickoski, AB üyelik sürecinde Bulgaristan vetosunun kaldırılmasını öngören yenilenmiş Fransız teklifini görüştü.

Başbakan Dimitar Kovaçevski, görüşme sonrasında basın mensuplarına yaptığı açıklaamada, Makedon halkının bugüne kadar hiç kimse tarafından asimile edilmediğini ve asimile edilmesinin söz konusu olamayacağını söyledi.

Kovaçevski, “Tarihimizle, dilimizle, kimliğimizle tüm yönleriyle gurur duyuyoruz. Öyleydi, öyle ve öyle olacak. Teklifi sunduğum, VMRO – DPMNE başkanının düşüncelerini ve pozisyonlarını vurguladığı bir toplantı yaptık ve her zaman olduğu gibi bunun devlet adamlığı gerektiren büyük bir karar olduğunu ve doğru kararı verebilmemiz ve ülkede istikrar için her şeyden önce barış anlamına gelen soğukkanlı bir kafaya ihtiyacımız olduğunu söyledim.” ifadelerini kullandı.

Müzakerecilerden bu süreçte BM Güvenlik Konseyi Kararına uymalarının istenmesi gerektiği konusunda Cumhurbaşkanı Stevo Pendarovski ile kesinlikle aynı fikirde olduğunu vurgulayan Kovaçevski, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Cumhurbaşkanı’nın ülkenin tüm vatandaşlarına istisnai bir devlet adamlığı konuşması yaptı ve doğal olarak onu destekliyorum, çünkü Hükümet olarak bizler, Parlamentodan aldığımız karara uyacaklarının tüm garantilerini müzakerecilerimizden kurumlarımıza soracağız,”

– Süreç

AB dönem başkanı Fransa tarafından Kuzey Makedonya ile Bulgaristan arasındaki veto krizinin aşılması için bir teklif yapılmış, Makedonya tarafının söz konusu teklifin kendileri için kabul edilemez olduğunu açıklamasının ardından söz konusu Fransız teklifi yenilenmişti.

Başbakan Dimitar Kovaçevski, yenilenen Fransız teklifinin kabul edip etmeyeceklerini ülkedeki siyasi parti, sivil toplum, medya ve vatandaşlarla yapacakları geniş katılımlı fikir alışverişinden sonra karar vereceklerini açıklamıştı.

Read Previous

MGK yenilenmiş Fransız teklifini görüştü

Read Next

Mickoski: 4 nokta silinirse teklifi açık bir şekilde destekleyeceğim