Eski Hırvatistan Cumhurbaşkanı Stjepan Mesic, Sırbistan’ın savaş yoluyla bölgeyi kontrolü altında tutmakta başarısız olduğunu ve “artık ordusuyla Kosova’yı işgal edemeyeceğini ve çözüm dayatamayacağını anlaması gerektiğini” söyledi.

Balkanlar’ın talihsizliğinin Sırbistan’ın toplum olarak İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra Almanya’nın anladığını anlayamaması olduğunu söyleyen Mesic, “Gerçekleştirilemeyecek fikirlerin peşinden gittiklerini anlamadılar. Almanlar duygusal arınma sürecinden geçti. Hitler’in peşinden gittiler ve Almanların büyük bir kısmı ardında milyonlarca kurban bırakan Hitler’i desteklemişti. Sırbistan maalesef bir arınma, bir katarsis yaşamadı. Sırbistan Miloşeviç’i savaş çıkardığı için değil, savaşta başarısız olduğu için suçluyor” diye konuştu.

Mesic, “Sırbistan ne ordusuyla Kosova’yı işgal edebilir ne de herhangi bir şekilde bir çözüm dayatabilir. Kosova’nın “Sırbistan’ın kalbi” ve “ruhu” olduğu şeklindeki söylemler ancak bazı hatıraları çağrıştırabilir fakat olaylara güncel bağlamdan bakmak gerekiyor” diye konuştu.

Kaynak: Balkan News

Önceki Haber

MATÜSİTEB Genel Başkanı Emin, EDO Tv’nin “Kompromis” programına konuk oldu

Sonraki Haber

Kosova’da kafe ve restoran girişlerinde aşı kartı ya da negatif Kovid-19 testi istenecek