Kosova Sağlık Bakanı Arben Vitia, Sağlık Komisyonu’na, salgın yönetimi hakkında bilgi vererek, 27 Eylül Pazartesi gününden itibaren kafe ve restoranların girişinde aşı kartı ya da negativ Kovid-19 testi ibraz edilmesi gerektiğini belirtti.

Meclisin Sağlık Komisyonu’na, salgın yönetimi hakkında rapor sunan Sağlık Bakanı Arben Vitia, 27 Eylül Pazartesi gününden itibaren kafe ve restoranların girişinde aşı kartı ya da negativ Kovid-19 testi ibraz edilmesi gerektiğini belirtti. Bakan Vitia, “Şu anda hazırlanmakta olan yeni tedbirler kapsamında, 27 Eylül’den itibaren kafe ve restoranlara girişte aşı sertifikası, negatif PCR ya da seroloji testi uygulaması başlayacak” dedi.

Kovid-19’la mücadele kapsamında aşılama süreci hakkında bilgi veren Bakan Vitia, stokta 400 bin doz aşının bulunduğunu belirterek, “bu yılın sonuna kadar 500 doz aşı daha gelecek. Bununla birlikte yıl sonuna kadar nüfusun yüzde 70’inin aşılanmasını bekliyoruz” ifadelerini kullandı.

Salgının sağlık sistemini zorlamasının sorumlusu olarak önceki hükümetlerin sağlık sektörüne yatırım yapmaması olduğunu söyleyen Vitia, şu andaki bin 200 yatak kapasitesini bin 700’e çıkarmayı hedeflediklerini kaydetti.

Yeni eğitim yılının başlangıcı konusunda ise Bakan Vitia, “Ulusal Halk Sağlığı Enstitüsü delta varyantı nedeniyle okulların kapalı kalmaya devam etmesi önerisinde bulundu. Bu öneri üzerine, eğitim sistemine zarar vermeyecek önlemleri görüşüyoruz. Sağlık Bakanlığı ve Eğitim Bakanlığı yalnızca öğretmenlerin değil, velilerin de aşı olması çağrısında bulunuyor” dedi.

Kaynak: Kosovaport

Önceki Haber

Mesic: Sırbistan’ın Kosova’yı işgal edemeyeceğini anlaması gerekiyor

Sonraki Haber

Bosna Hersek derbisinin galibi Saraybosna oldu