Merkez Bankası Konseyi gelecek yıl için Çalışma Programını kabul etti

Kuzey Makedonya Merkez Bankası Konseyi gelecek yıl için Çalışma Programını kabul etti.

Merkez Bankası’nın Konseyi, 2024 yılı için İş Programını kabul etti. Programda, stratejik hedeflerin başarılı bir şekilde gerçekleştirilebilmesi için öngörülen faaliyetler ve yeni projeler yer alıyor.

Banka tarafından bugün yapılan açıklamaya göre, toplantıda mevcut faaliyetlerin yanı sıra, Bankanın AB entegrasyon süreçlerindeki katılımı, önerileri ve faaliyetleri de ele alındı. AB’nin ilgili alanları ve başlıklarıyla ilgili kurumların son raporları, para politikasının ekonomik çevre ile uyumlu olduğunu gösteriyor. Merkez Bankası’nın yerel para biriminde tasarrufu teşvik etme önlemleri de olumlu bir şekilde değerlendirildi.

Para politikası alanında, yasal çerçevenin AB yasaları, standartları ve uygulamaları ile uyumlu hale getirilmesinin ileri bir aşamada olduğu değerlendiriliyor, bu da hazırlık konusundaki en yüksek puanı almayı hak ediyor. Bankacılık sistemi açısından, finansal istikrarı sağlamak için yasal ve kurumsal çerçevenin güçlendiği belirtiliyor ve makro-prudansiyel önlemler de olumlu bir şekilde değerlendiriliyor. Ödeme hizmetleri alanında AB hukuku ile uyum konusundaki ilerleme vurgulanırken, Bankanın Avrupa İstatistik Uygulama Kılavuzu’na olan bağlılığı da bildiride belirtilmiş.

Program kapsamında, makroekonomik analiz ve projeksiyon kapasitesinin güçlendirilmesi ve geliştirilmesi, para politikasının yürütülmesi için öncelikli bir konu olarak belirlenmiştir. Merkez Bankası’nın öncelikleri arasında fiyat istikrarı, denarın döviz kuru istikrarını sürdürme ve para politikası operasyonlarının ve likidite planlamasının modernizasyonu da bulunmakta.

Merkez Bankası, önümüzdeki üç yıllık dönemde hareket edeceği gelecekteki stratejik hedefleri, alanları ve yönleri belirleyecek 2025-2027 dönemine ilişkin yeni Stratejik Planın hazırlanması ve uygulanması sürecine 2024 yılı içerisinde başlayacak.

Read Previous

Bulgarista’da 600’ü aşkın inek ve koyun çiftliği kapatıldı

Read Next

Meclis, Yolsuzlukla Mücadele Komisyonunun yeni kadrosunu seçti