Medyayı kontrol edecek özel komisyonun Arnavut asıllı beşinci üyesi için mutabakat sağlanamıyor

Medya çalışmalarını kontrol edecek ve gerektiğinde ceza kesecek özel komisyon kurulamıyor. VMRO DPMNE ve Makedonya Sosyal Demokratlar Birliği Arnavut asıllı olması geken komisyonun beşinci üyesi için günlerdir mutabakat sağlayamıyor.

Görsel İşitsel Medya Hizmetleri Ajansı bugün özel komisyonun beşinci üyesinin seçilmediğini tespit etmesi ve parlamentoyu bu konuda birdirmesi gerekecek. Parlamento ise erken seçimlerin ertelenmemesi için bu konuda çözüm arayacak. Aksi takdirde, her ne kadar ihtimaller arasında şu an gözükmese de seçimlerin tekrar üçüncü kez ertelenmesi gündeme gelebilir.

Komisyonun beşinci üyesi için iki aday konuşuluyor. Daut Dauti ve Sefer Tahiri. Ancak taraflar önerilen adaylar konusunda mutabakat sağlayamadı.

Hatırlanacağı üzere, Cvetin Çilimanov ve Slagana Dimişkova VMRO DPMNE’nin önerdiği üyeler olarak yer alırken, Goran Trpenovski ve Lubomir Kostovski ise ana muhalafetin önerileri olarak özel komisyonda medya çalışmalarını kontrol edecekler.

31 Ağustos’ta yapılması öngörülen liderler zirvesinde parti liderleri erken seçimlerin yapılıp yapılmayacağı konusunda kesin bir karar vermeleri gerekecek. Eğer erken parlamento seçimlerin yapılması kararı çıkarsa, hemen ardından Makedonya Radyo Televizyonu’na muhalafetin önerisi ile yeni baş ve sorumlu yazarın atanmasının yanı sıra geçici hükümetin kurulması gerekecek.

Read Previous

Hac için Çin’den Mekke’ye bisikletle gitti

Read Next

Yunus Emre Enstitüsü’nden Kırçova’ya kitap yardımı

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *