Meclis Başkanı Caferi’den son gelişmelerle ilgili açıklama

Makedonya Meclis Başkanı Talat Caferi, Makedonya Meclisi’nde 24 Aralıkları 27 Nisanların tekrarlanmasına izin vermeyeceğini söyledi.

Makedonya Meclis Başkanı Talat Caferi Dillerin Kullanımı Yasası’nın kabul edilmesinden sonra düzenlediği basın toplantısında, Makedonya Meclisi’nde 24 Aralıkları 27 Nisanların tekrarlanmasına izin vermeyeceğini söyledi. Caferi,  Meclisin temel yetkisinin Anayasa ve Usul Kurallarına uygun olarak bir yasama prosedürü yürütmek olduğunu ifade etti.

Meclis önündeki protestolara ilişkin her vatandaşın her kurumda protesto hakkı olduğunu belirten Meclis Başkanı Talat Cafer, “Fakat milletvekillerinin davranışının etnik gruplar arası ilişkiler için bir provokasyon olarak anlaşılmaması gerekir. Bu durum, durumları ve konumları nedeniyle böyle davrananlar için bir resim ve bir fırsattır. Hala muhalefet olduklarını anlamış değiller” şeklinde konuştu.

Mecliste kabul edilen yasaların usul ve anayasaya uyumuna ilişkin olarak Caferi, Anayasa Mahkemesi’nin yetkili olduğunu söyledi.

Ana muhalefet partisi VMRO DPMNE eski başkanı Nikola Gruyevski’nin kendisine yönelik saldırılarla ilgili yorum yapmaktan kaçınan Meclis Başkanı Talat Caferi, “Nikola Gruyevski’ye son seçimlerde olduğu gibi gelecek seçimlerde de en iyi cevabı halk verecektir” dedi.

 

Read Previous

Dillerin Kullanımı Yasası kabul edildi

Read Next

Başbakan Zaev’den MATTO’ya ziyaret

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *