Makedonya Başbakanı Zoran Zaev, Makedonya Türkiye Ticared Odası’nı (MATTO) ziyaret etti.

TİMEBALKAN

Makedonya Başbakanı Zoran Zaev, Makedonya Türkiye Ticared Odası’nı (MATTO) ziyaret etti. Başbakan Zoran Zaev’in MATTO üyeleriyle bir araya geldiği gecede “Makedonya – Türkiye ikili ekonomik ilişkileri ile yatırım, iş ortamının geliştirilmesi ve iyileştirilmesi” konulu panel düzenlendi. Panelde, Makedonya Başbakanı Zoran Zaev, Türkiye Cumhuriyeti Üsküp Büyükelçisi Tülin Erkal Kara, Dış Yatırımlardan Sorumlu Devlet Bakanı Adnan Kahil, Makedonya Cumhuriyeti Başbakanı Ekonomi Danışmanı Fatmir Besimi, MATTO Başkanı Aydoğan Ademovski ve Ramstore Makedonya Genel Müdürü Ayhan Uzun konuşma gerçekleştirdi.

Toplantı öncesinde basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Başbakan Zoran Zaev, “Bu akşam MATTO ile birlikte somut bir çalışma oturumunun gerçekleşeceği bir etkinliğe iştirak etmekteyiz. Somut olarak iki ülke arasındaki işbirliğini ne şekilde geliştireceğimizi konuşacağız” dedi. Özellike Türkiye Cumhuriyeti’ne gerçekleştirdiğimiz ziyarette almış olduğumuz ilhamla birlikte bu karşılıklı münasebetleri daha somut adımlarla gün yüzüne çıkarmayı amaçlamadıklarını belirten Zaev, “Bilindiği üzere Makedonya Cumhuriyeti’nde faaliyet gösteren çok ciddi Türk yatırımları mevcut ve onlar hem ülkenin gayrisafi yurtiçi hasılatına hem istihdam oranına hem de ihracatına çok önemli katkılar sunmaktadır. Özellikle Türkiye Cumhuriyeti’nde gerek ticaret odaları birliği gerek sayın Başbakan ve sayın Cumhurbaşkanıyla gerçekleştirdiğimiz görüşmelerde kendilerinin Makedonya’ya yönelik çok dosthane ve son derece detaylı olumlu yaklaşımını gördük” ifadelerini kullandı.

Bu alanda çok önemli potansiyelin mevcut olduğuna inandığını kaydeden Başbakan Zoran Zaev, “Ayrıca hükümetimiz geçen oturumunda iş dünyasını destekleme yönündeki kararla resmi olarak kabul etti ve bu karardan hem Makedonya’daki Türk şirketlerinin hem Makedon Türk ortaklı olan şirketlerin hem de Türkiye’de ortakları ve işbirlikçileri olan Makedonya şirketlerinin faydalanacağına inanıyorum. Bu şekilde gerek sanayi alanındaki kalkınma gerekse genel itibariyle tüm iş dünyasına önemli bir katkı, bir ivme sağlayacağını düşünüyorum” diyerek sözlerine son verdi.

“Makedonya – Türkiye ikili ekonomik ilişkileri ile yatırım, iş ortamının geliştirilmesi ve iyileştirilmesi” konulu programda konuşan Türkiye Cumhuriyeti Üsküp Büyükelçisi Tülin Erkal Kara, Makedonya’nın, NATO ve Avrupa Birliği üyeliğinin bir an önce gerçekleşmesi, Makedonyanın ekonomik refahına ve ticaret hayatına da büyük katkılar sağlayacağını söyledi. MATTO’nun önemine değinen Büyükelçi Kara, “MATTO, Türkiye Makedonya ilişkilerine büyük katkılar sağlayan iş dünyasının önde gelen 65 güzide şirketini çatısı altına toplamış bir kuruluş olup ülkemizle Makedonya arasındaki ticaret ilişkilerinin gelişmesinde önemli bir role sahiptir” şeklinde konuştu.

Program öncesinde basın mensuplarına açıklamalarda bulunan MATTO Başkanı Aydoğan Ademovski, “Ben öncelikle sayın Başbakanımıza ve sayın Türkiye Cumhuriyeti Üsküp Büyükelçisi ve aynı zamanda MATTO onursal başkanı olan sayın Tülin Erkal Kara hanımefendiye teşriflerinden dolayı teşekkür ediyorum” dedi. İki ülke arasında en üst seviyede siyasi ilişkilerin mevcut olduğunu ancak ilişkilerin ticarete tam olarak yansımadığını belirten Ademovski “Bunları daha çok görerek özellikle karşılıklı destek ve işbirliği sayesinde bahar aylarından itibariyle hedeflediğimiz yıllık bir milyar avroluk ticaret hacmi için ortak çalışmalar yürüteceğimize inanıyorum” ifadelerini kullandı.

 

 

Önceki Haber

Meclis Başkanı Caferi’den son gelişmelerle ilgili açıklama

Sonraki Haber

Zeytin Dalı Harekatı’nda 3524 terörist etkisiz hale getirildi

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 × 4 =