M.C. İslam Birliği Başkanı Süleyman Recepi Burmalı Camii hakkında Türkiye’ye mesnetsiz suçlamalarda bulundu

Poraka na poglavarot na ivz reizul ulejma hadzi efendi sulejman redzepi po povod kurban bajram

“Üsküp Meydanı’nda Burmalı Camii’nin yeniden inşaası rüyası sona erdi. Burmalı Camii ile ilgili sorunlar artık İslam Birliği’ne ait değil. Bu sorun, yeniden yapılması talebinin iptalini isteyen Türkiye makamlarına ait.” Bu kelimeleri dün akşam Alsat Televizyonu’nda söyleyen Makedonya İslam Birliği Başkanı Süleyman Recepi, “İmar Camiisi için Makedonya ile Türkiye iktidarları pazarlık yaptı, ancak şimdiye kadar kimlerin, neleri kazandığı bilinmiyor” şeklinde Türkiye’yi suçlayıcı açıklamalarda bulundu.

Süleyman Recepi programda şu iddalarda bulundu: “Ben Burmalı Camii ile ilgili daha fazla manipülasyonlar yapmak istemiyorum, çünkü dini bir yükümlülüğüm var. Sorunlar başka yerlerde. Bunu ne Demokratik Bütünleşme Birliği’nden, ne Arnavut Demokratik Partisi’nden, ne de İslam Birliği’nden talep edebiliriz. Bunu sadece Türkiye – Makedonya ilişkilerine bağlayabiliriz. Burmalı Camii’nin bulunduğu söz konusu arazi, kesinlikle yabancılaştırıldı. Sadece onlar biliyor. Türkiye’nin önde gelen kişiler tarafından bana Burmalı Camii’nin yeniden yapılması talebine devam etmemem söylendi. Bu nedenle, her zaman bize Burmalı Camii ile ne yaptınız diye soruyorlar? Bu bizim sorunumuz artık değil” şeklinde konuştu.

Hatırlanacağı üzere Nisan 2009 yılında, Burmalı Camii’nın inşaatı için bir araya gelen 76 sivil toplum kuruluşundan kurulan platforma Süleyman Recepi ve İslam Birliği’nden hiçbir destek gelmemişti. Şimdi ise kendi beceriksizlik ve başarısızlıklarını örtmek için, Türkiye hakkında mesnetsiz suçlamalarda bulundu.

Read Previous

Hoyt Brian Yee: “Siyasi krizden sorumlu olanlar hukuk önünde hesap vermeli”

Read Next

DBB: “Kampı terk ediyoruz, uluslararası toplum aracılığıyla kurumsal anlaşmaya vardık”

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *