DBB: “Kampı terk ediyoruz, uluslararası toplum aracılığıyla kurumsal anlaşmaya vardık”

Demokratskata Bütünleşme Birliği (DBB), Üsküp’ün Butel semtinde haç yerleştirilmesine karşı düzenlediği protestoyu gece geç saatlerde sona erdirdi.

Partiden yapılan açıklamada, Hıristiyan’ların bugünkü dini bayramı dolayısıyla kurdukları çadırları topladıklarını vurguladılar.

DBB Başkan yardımcısı ve Çair Belediye Başkani İzet Meciti, Butel’de haç yerleştirilmesi sorunun sona ermesi için demokratik çözümler aramaya devam edeceklerini kaydetti. Kampı terk etmeden önce basına yaptığı açıklamada Meciti, “Badinter ilkesine saygı duyulması için uluslararası toplum aracılığıyla kurumsal anlaşmaya varıldı” dedi.
Gece geç saatlerde haçın yerleştirilmesine destek veren bir grup vatandaş DBB’nin kurduğu kampa doğru yürüdü. Ancak polis ekipleri buna izin vermedi.

Gorgiev: Haç yerleştirme kararı iptal edilmedi

Arnavut dilinde yayın yapan Albeu sitesine göre Bakanlar Kurulu dün gece geç saatlerde haç yerleştirm kararını iptal ettiğini bildirmişti. Sorunun çözülmesi için AGİT kuruluşu arabuluculuk yapmış.

Hükümet basın sözcüsü Aleksandar Gorgiev ise bu sabah bir açıklama yaparak, Bakanlar Kurulu’nun dün akşam toplanmadığını ve haç yerleştirm kararının iptal edildiği şeklindeki haberlerin tamamen yanlış olduğunun altını çizdi.

Read Previous

M.C. İslam Birliği Başkanı Süleyman Recepi Burmalı Camii hakkında Türkiye’ye mesnetsiz suçlamalarda bulundu

Read Next

Trump’a hakaret eden Mısırlı öğrenciye sınırdışı

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *