Makedonya Türk Sivil Toplum Teşkilatları Birliği (MATÜSİTEB) Genel Başkanı Hüsrev Emin, Alternativa Partisi Genel Başkanı Afrim Gaşi’yi parti Genel Merkezi’nde ziyaret etti.

TİMEBALKAN

Nisan ayında yapılması planlanan nüfus sayımı konusunun ele alındığı görüşmede Alternativa milletvekili Safiye Sadiki Şahini ve MATÜSİTEB Genel Başkan Yardımcısı Yaşar Süleyman da yer aldı.

Alternativa Partisi Genel Başkanı Afrim Gaşi TİMEBALKAN’a yaptığı açıklamada, MATÜSİTEB Genel Başkanı Hüsrev Emin ve heyetini ağırlamaktan büyük mutluluk duyduklarını söyledi.

– Ülkede kaliteli, yeterli, reel ve adil sayımların gerçekleştirilmesi tüm etnik toplulukların çıkarınadır

Nüfus sayımı hakkında görüş alışverişinde bulunduklarını kaydeden Gaşi, “Birçok yerde sadece istatistiki operasyon olduğu söylenen çok zor bir süreç. Biz çok iyi biliyoruz ki bizim ülkemizde bazı hakların kısıtlı olmasından dolayı sayımın siyasi boyutu da var.” ifadelerini kullandı.

Gaşi, “Kuzey Makedonya Meclisi’nden kabul edilen sayım yasasının en iyi şekilde, en adaletli şekilde uygulanması ve ülkedeki tüm etnik toplulukların gerek dini gerek milli kimliklerini özgür bir şekilde beyan edebilmesi için farklı metotlar bulmaya yönelik görüşmeler gerçekleştiriyoruz. Sonuç olarak ülkemizde daha kaliteli, daha yeterli, daha reel ve adil sayımların gerçekleştirilmesi gerekiyor. Bu da devletin, vatandaşların ve ülke içindeki tüm etnik toplulukların çıkarınadır.” değerlendirmesinde bulundu.

– Görüşme Makedonya Türklerinin sayım hassasiyetlerini bilgilendirmek amacı taşıyor

MATÜSİTEB Genel Başkanı Hüsrev Emin de nisan ayında yapılacak sayımla ilgili siyasi liderlerle görüşme trafiklerinin devam ettiğini söyledi.

Geçen hafta itibariyle ülkedeki Türk siyasi parti liderleriyle görüştüğünü anımsatan Emin, “Şimdi de diğer partilerle görüşme trafiğine başladık. Bugün de Arnavut partisi olan Alternativa Partisi ile bir görüşme gerçekleştirdik, Alternativa Partisi Genel Başkanı sayın Afrim Gaşi bugün bizleri genel merkezinde kabul etti. Kendilerine bu noktada müteşekkiriz, şahsım adına ve MATÜSİTEB adına teşekkürlerimizi sunuyoruz.” ifadelerini kullandı.

Emin, “Özellikle sayımlarla ilgili istişarelerde bulunduğumuz görüşmede Makedonya Türkleri açısından sayımların ne anlama geldiğini anlatabilmek, bu noktada hassasiyetlerimizi detaylıca bilgilendirmek amacıyla böyle bir görüşme gerçekleştirdik. İnşallah bu sayımın sadece bir istatistik operasyonla kalması dileğiyle bu noktada bazı endişelerimizi ve bazı düşüncelerimizi, fikirlerimizi dile getirdik.” diye konuştu.

Ziyaretin olumlu geçtiğini söyleyen Emin, “Kendileri de bu noktada yaklaşımları özellikle Makedonya’daki sayımların adil bir şekilde yapılmasını, reel bir Makedonya nüfusunun resminin çıkarılması anlamında düşünce belirttiler.” dedi.

Önceki Haber

Türk firmalarının Arnavutluk’taki yatırımlarının piyasa değeri 1 milyar dolara yaklaştı

Sonraki Haber

Başkent Üsküp’te “adalet” protestosu