Kuzey Makedonya kamuoyunda “Monstra” olarak bilinen ve siyasi olarak da çok sık gündeme gelen davayla ilgili bugün başkent Üsküp’te protesto düzenlendi.

Monstra davası sanıklarının aile üyeleri ve destekçileri önderliğinde bugün Cumhuriyet Başsavcılığı önünde “adalet” protestosu düzenlendi. Çayır parkında başlayan protestolar esnasında polis ile protestocular arasında küçük çaplı gerginlikler yaşansa da olaylar büyümedi.

Yeniden görülen Monstra davasında savcılığın son duruşmada sanıklar için en yüksek cezayı talep etmesinin ardından sanık yakınları ve toplumda memnuniyetsizliğe yol açtı.

Protestocular, Monstra davasının siyasi bir kurgu olduğu görüşünü savunuyor.

– Monstra olayı

Makedonya’nın başkenti Üsküp yakınlarındaki Smiljkovski Gölü’nde, 12 Nisan 2012 tarihinde Kire Triçkovski, Filip Slavkovski, Tsvetanco Atskovski, Aleksandar Nakevski ve Borçe Stefanovski isimli Makedon vatandaşlar otomatik silahla öldürülmüştü. Üsküp Ceza Mahkemesi, “Monstra’’ olarak bilinen davaya ilişkin verdiği kararda, Arnavut kökenli Alil Demiri, Afrim İsmailovik, Agim İsmailovik, Feyzi Aziri, Haki Aziri ve Sami Luta’yı “terör eylemi’’ suçundan müebbet hapse mahkum edilmişti.

Daha sonra Aralık 2017’de Yüksek Mahkeme tarafından yeniden görülmesi kararlaştırılan “Monstra” davası mahkumları A.İ., F.A., H.A. ve S.L. için yurtdışı yasağı ve haftada iki kez Üsküp 1. Mahkemesi’ne gitme şartıyla tahliye kararı vermişti.

Kararların tersine çevrilmesinin ardından “Monstra” davası Özel Yetkili Savcılık tarafından devralındı ​​ve dava yeniden yargılanmak üzere iade edildi.

Önceki Haber

MATÜSİTEB’ten Alternativa Partisi’ne nüfus sayımı ziyareti

Sonraki Haber

Türk yardım kuruluşlarından Kosova’da ihtiyaç sahiplerine gıda ve kömür desteği