Makedonya Türk Sivil Toplum Teşkilatları Birliği (MATÜSİTEB) Genel Başkanı Hüsrev Emin ve beraberindeki heyet, Kuzey Makedonya Cumhurbaşkanı Stevo Pendarovski ile bir görüşme gerçekleştirdi.

TİMEBALKAN

Vodno’daki Cumhurbaşkanlığı Konutu’nda gerçekleşen görüşmede eski MATÜSİTEB Genel Başkanları Süleyman Baki ve Tahsin İbrahim de yer aldı.

Cumhurbaşkanlığı’ndan yapılan açıklamada, MATÜSİTEB heyetinin nüfus sayımı öncesinde kurulan Milli Sayım Koordinasyon Kurulu ve başarılı bir sayım süreci ile ilgili fikirlerini beyan ettiği belirtildi.

Açıklamada, “Cumhurbaşkanı Pendarovski, bu sürecin sonuçlarının sahada gerçekçi bir tablo çizmesi için örgütün (MATÜSİTEB’in) sayım komisyonlarında yeterli ve hakkaniyete uygun temsil çabalarına verdiği desteği dile getirdi.” denildi.

MATÜSİTEB Genel Başkanı Hüsrev Emin TİMEBALKAN’a yaptığı özel açıklamda, “Bizler bu görüşmede aslında gündemde olan, ülkemizde ertelenmiş olan nüfus sayımı ile ilgili bazı endişelerimizi ve bazı istişarelerde bulunmak üzere MATÜSİTEB heyeti olarak geldik.” dedi.

MATÜSİTEB Genel Başkanı Emin, “Özellikle 1 Mart’tan itibaren başlayan ve aktif olarak 5 Mart tarihinden itibaren başladığımız nüfus sayımı ile ilgili özellikle Türk soydaşlarımızı bilinçlendirme, bilgilendirme ve aktif katılım sağlamak amacıyla yaptığımız çalışmaları bizzat kendilerine ilettik.” ifadelerini kullandı.

“Baskı ve manipülasyonları dile getirdik”

Ülkede bazı bölgelerde Türklere nüfus sayımı ile ilgili kendi etnik grubunun farklı gruplara yazılmalarına yönelik baskıların olduğunu söyleyen Emin, “Bazı bölgelerimizde soydaşlarımıza yönelik nüfus sayımı ile ilgili kendi etnik grubunun farklı gruplara yazılmalarına yönelik yapılan baskı ve manüpilasyonları dile getirdik.” ifadelerine yer verdi.

Görüşme hakkında bilgi veren Emin, “Çok sıcak bir karşılamaydı kendileri bizim vurguladığımız noktada yardımcı olacağını dile getirdi” dedi.

“Cumhurbaşkanı Pendarovski sayımlarda bizlere gereken desteği vereceğini söyledi”

MATÜSİTEB Genel Başkanı Hüsrev Emin konuşmasını şu sözlerle noktaladı:

Cumhurbaşkanı Pendarovski Makedonya’da yaşayan Türklerin sayımlarda adil, şeffaf ve gerçek rakamın çıkacağı şekilde hukuki ve kanun çerçevesinde yapılmasını önemsediğini ve Türklerin de resmi rakamının daha doğrusu gerçek olan reel, hiçbir baskı altında, manipülasyon veya farklı yönlendirmeler yapılmadan ortaya çıkmasına gereken destekleri sunacağına belirtti

Önceki Haber

Haradinaj: Cumhurbaşkanı adayı Vjosa Osmani’yi desteklemeyeceğiz

Sonraki Haber

Başbakan Zaev, Cumhurbaşkanı Pendarovski’nin açıklamalarını “uygunsuz” buldu