Kuzey Makedonya Başbakanı Zoran Zaev, Cumhurbaşkanı Stevo Pendarovski’nin Sağlık Bakanı Venko Filipçe ile ilgili açıklamalarını uygunsuz bulduğunu söyledi.

Cumhurbaşkanı Stevo Pendarovski dün yaptığı açıklamada, Kuzey Makedonya vatandaşlarının Sırbistan’da aşı yaptırmasını “utanç verici” olarak değerlendirmiş, Sağlık Bakanı Filipçe bunun üzerine sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı paylaşımda, diğer komşu ülke vatandaşlarının da Sırbistan’da aşı yaptırdığını belirterek bunun bir dayanışma örneği olduğunu belirtmişti.

Başbakan Zoran Zaev bugün konuyla ilgili yaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanı Pendarovski’nin açıklamalarını uygunsuz bulduğunu belirtti.

Zaev, “Başkanın saldırısı uygunsuz. Şu anda kimse için kolay değil, asıl soru şu: aşı bulmakta ne yapıyoruz? Hükümet olarak bizler için vatandaşların özgür seçimi en önemlisidir. Devlet, başka bir ülkede aşı olmaya gitmek isteyen vatandaşların seçimine karışmayacak. Ancak sokağa çıkma yasağı sırasında Sırbistan’da aşı yaptırmak için yolculuk yapılmasına da izin vermeyecek.” değerlendirmesinde bulundu.

Sırbistan’ın dostça bir jest yaptığını aktaran Zaev, “Sınırları açtılar ve gelin aşı olun dediler. Bugün aşılanma süreci küresel bir sorun ve her türlü yardıma açığız. Bireyler gidip aşı olabilir fakat kurumlar değil.” ifadelerini kullandı.

Önceki Haber

MATÜSİTEB heyeti Cumhurbaşkanı Pendarovski ile görüştü

Sonraki Haber

“Adam Olacak Çocuk” şiir kitabı Divan Yayıncılık’tan çıktı