Makedonya-Türkiye Ticaret Odası (MATTO) Başkanı Aydoğan Ademoski ve beraberindeki heyet, kardeş oda İstanbul Ticaret Odası (İTO) Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Şekip Avdagiç ile bir araya geldi.

MATTO Başkanı Aydoğan Ademoski, Asbaşkan Dr.Bilal Sucubaşı ve Başkan Yardımcısı Eser Cevahir bugün İstanbul Ticaret Odası (İTO) Yönetim Kurulu Başkanı Şekip Avdagiç ile Türkiye’de bir araya geldi.

Görüşme esnasında iki ülke arası ticari ilişkilerin pandemi sürecindeki durumunun değerlendirilmesinin yanı sıra, MATTO üyelerinin,  süreçten en az zararla etkilenmeleri ve mevcut küresel krizin doğuracağı bazı fırsatlardan başta Kuzey Makedonya olmak üzere, bölgesel anlamda en etkili biçimde faydalanabilmeleri hususu da ele alındı.

Toplantıda ayrıca, bir yandan MATTO üye şirketlerinin, iki ülke arası işbirlikleri üzerinden Türkiye’nin ekonomik lobi faaliyetlerinin kuvvetli olduğu 3. ülkelere açılmaları konusunda faaliyete geçilmesi konusunda fikir alışverişi gerçekleştirilirken , diğer yandan da Kuzey Makedonya’ya yatırım planlayan başka ülke firmalarının MATTO üye şirketleri ile iş birliklerini arttıracak modeller üzerinde görüşüldü.

Bunların haricinde, özellikle pandemi döneminde ön plana çıkan teknoloji odaklı sektörlerin Kuzey Makedonya pazarında yer almaları hususunda, alanında tecrübeli Türk şirketlerinin MATTO üyeleri ile işbirliği yaparak  ülkeye yenilikçi ve ileriye dönük iş modellerinin kazandırılması yolu ile istihdamın arttırılarak genç beyin göçünün engellenmesine destek verilmesi konusu da toplantıda ele alındı. MATTO heyeti kardeş oda olarak, İstanbul Ticaret Odası (İTO) Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Şekip Avdagiç Beye işbirliklerimizin anısına bir plaket takdim etti.

Önceki Haber

TMBH Genel Başkanlığına yeniden Erdoğan Saraç seçildi

Sonraki Haber

Fenerbahçe’nin İgor Angelovski ile görüştüğü iddia edildi