Kuzey Makedonya’da dün akşam itibariyle sokağa çıkma yasağı saatlerinin gevşetilmesi ile birlikte vatandaşlara maske taşıma zorunluluğu getirildi.

Sağlık Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada maske taşımayan vatandaşların ilk önce uyarılacağını daha sonra ise cezalandırılacakları belirtildi. Açıklamada alınan tedbirlerin yeni tip koronavirüsün (Kovid-19) yayılmaması için kilit öneme sahip oldukları ifade edildi.

Vatandaşlar koruyucu ekipman olarak virüsün taşınmasını engelleyecek solunum maskesi, tek kullanımlık cerrahi maske, yeniden kullanılabilir tekstil maskesi, pamuk eşarp veya şal ve bandana gibi malzemeleri kullanabilir.

Sağlık Bakanlığı’nın açıklamasında ağız ve burnu kapatacak şekilde açık alanlarda, market, banka, posta, klinikler, hastaneler ve kurumlarda koruyucu maske taşınmasının ve yine benzeri yerlerde 2 metrelik sosyal mesafenin korunmasının zorunlu olduğu bildirildi.

Söz konusu koruyucu ekipmanın evde, kendi bahçenizde veya terasınızda, egzersiz yaparken, bisiklete binerken veya açıkta iki metreden daha uzun bir mesafede yürürken zorunlu olmadığı ifade edildi.

 

 

Önceki Haber

33 kişi sokağa çıkma yasağına uymadı

Sonraki Haber

Büyükelçi Sekizkök’ten Ramazan ayı mesajı

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

eleven + 11 =