Türkiye’nin Üsküp Büyükelçisi Hasan Mehmet Sekizkök ramazan ayı vesilesiyle bir mesaj yayınladı.

Büyükelçi Hasan Mehmet Sekizkök’ün ramazana ayı mesajında, “Onbir ayın sultanı, rahmeti ve bereketiyle tüm insanlığı kuşatan Ramazan ayına kavuşmanın mutluluğunu yaşıyoruz. 23 Nisan Perşembe akşamı sahura kalkıp, 24 Nisan Cuma günü ilk orucumuzu tutacağız ve ilk iftarımızı yapacağız.
Maalesef bu yıl Ramazan ayına, tüm dünyayı etkisi altına alan ve birçok insanın hayatını kaybetmesine sebep olan Covid 19 virüsüyle mücadele ederek giriyoruz. Hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet, hastalara şifa diliyorum.” ifadelerine yer verildi.

Ramazan ayının Müslüman toplumların yardımlaşma ve dayanışma bilincini en yüksek seviyeye çıkaran, dinimizin bilgi ve hikmetle bütünleşmiş yüce ahlakını bütün insanlığa anlatan kutlu bir ay olduğu kaydedilen açıklamada, “Ramazan ayı, bir yandan kardeşlik ilişkilerimizi kuvvetlendirme, diğer yandan paylaşım bilincini, yoksul, kimsesiz, muhacir, evsiz-barksız, yetim, dul, aç, hasta ve dertlilerin haliyle ilgilenme, komşuluk bağlarını güçlendirme ve adeta birbirimize yabancılaştığımız günümüz dünyasında kaybettiğimiz erdemleri tamir etme ve gözden geçirme ayıdır.” denildi.

Büyükelçi Sekizkök’ün mesajında şu ifadelere yer verildi:

Tuttuğumuz oruçlar sabır ve nefsimize hâkimiyet kazandırmanın yanında, sosyal dayanışmamızı ve toplumsal bilincimizi geliştirmelidir. Özellikle, farklı din ve kültürlerle birlikte yaşadığımız bu coğrafyada, karşımızdaki insanlara değer verme, onların haklarına riayet ve birlikte yaşama bilincimizi de arttırmalıdır.

Önceki yıllarda olduğu gibi, bu Ramazan ayında da Türkiye olarak, zor durumdaki tüm kardeşlerimize yardım elimizi uzatmaya devam edeceğiz. Tüm dünyada barış, huzur ve istikrarın sağlanması milletimiz için önceliklidir.

Bu vesileyle, yurt dışında yaşayan vatandaşlarımızın ve yürekleri Türkiye’deki kardeşleriyle birlikte çarpan bu coğrafyadaki kardeşlerimizin Ramazan ayını en içten dileklerimle kutluyorum. Sağlık ve afiyetle içinde bin aydan daha hayırlı olan Kadir Gecesine ve Ramazan Bayramına kavuşmamızı ve yapılacak tüm ibadet ve duaların kabulünü diliyorum.

Önceki Haber

Maske taşımayanlara ceza kesilecek

Sonraki Haber

Dünya, Kovid-19 salgınıyla patlama yapan sanal toplantıları tartışıyor

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

two × 2 =