Makedonya ve Bulgaristan roaming ücretlerinin azaltılması için yol haritası hazırlayacak

Bulgaristan Ulaştırma, Bilişim Teknolojileri ve Haberleşme Bakanı Ivaylo Moskovski ve Makedonya Bilgi Toplumu ve Kamu Yönetimi Bakanı Damyan Mançevski, bugün yaptıkları görüşmede her ülkenin ilgili bakanlıkları, düzenleyici makamları ve cep telefonu operatörleri arasında yapılacak ortak bir toplantıda Bulgaristan ve Makedonya arasındaki mobil dolaşım (roaming) ücretlerinin azaltılmasına yönelik bir yol haritası hazırlanması konusunda anlaştılar. Bakan Mançevski, Üsküp’ün önümüzdeki haftalarda başlayacak müzakerelere ev sahipliği yapmasını önerdi. 

Görüşme sırasında Bakan Moskovski,”Mobil dolaşım ücretlerini düşürmek, Bulgaristan hükümetinin politikasının odak noktalarından biridir” dedi. Bakan, bu adımın, Batı Balkanlar’ın Avrupa dijital ekonomisine entegrasyon politikasının bir parçası olduğunu da sözlerine ekledi.

Bakan Moskovski, Bulgaristan’ın daha 2017 yılında telefon görüşmelerinin ve mobil internet ücretlerinin kademeli olarak azaltılması için Makedonya ve Sırbistan ile anlaşmalar imzalamaya yönelik adımlar atmaya başladığını vurguladı. Bu sözleşmeler, tüm yerel düzenleyicilerin, dolaşım ücretlerini düşürmek için gerçek adımları gerçekleştirmeleri için pazar analizleri yapmasını sağlarlar. Moskovski,”Bunu tüketicilere borçluyuz. Bulgar cep operatörlerinin verilerine göre sadece bir ay içinde yaklaşık 300 000 kullanıcı, batı komşularımıza seyahat ederken dolaşım hizmetlerini kullandı. Onlar, toplam süresi 600 000 dakikadan fazla yaklaşık 180 000 konuşma gerçekleştirdi, yaklaşık 120 000 yazılı mesaj gönderdi ve 130 000 MB’den fazla internet harcadı” dedi.

Kaynak: Kircaalihaber.com

Read Previous

Bulgaristan, Sırbistan ve Yunanistan’dan sürücüsüz otomobillerin testleri için ortak koridor

Read Next

Kosova ve Arnavutluk tarafından ortak devriye

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *