Bulgaristan, Sırbistan ve Yunanistan’dan sürücüsüz otomobillerin testleri için ortak koridor

Bulgaristan Ulaştırma, Bilişim Teknolojileri ve Haberleşme Bakanı Ivaylo Moskovski, Yunan mevkidaşı Nikos Papas ve Sırbistan Turizm ve Telekomünikasyon Bakanlığı Sekreteri Tatjana Matic arasında imzalanan sözleşme kapsamında Bulgaristan, Sırbistan ve Yunanistan’ın sürücüsüz otomobillerin test sürüşleri için ortak bir Balkan koridoru oluşturacağı anlaşıldı.

Moskovski’nin ifadelerine göre ülkemiz, sürücüsüz otomobillerin test edilmesi için uygun altyapı sağlamak zorundadır.

Bununla birlikte yol ve yeni otoyollarının inşasıyla birlikte bağlantılı sürüş için 5G şebekesinin altyapısının da kurulması mümkündür.

Dijital Ekonomi ve Dijital Toplumdan Sorumlu Avrupa Birliği (AB) Komiseri Mariya Gabriel,”Dijital dönüşümün büyük fırsatlar sunduğunu, ancak zorlu bir süreç olduğu görüşünde birleştik. Zorluklar, siber saldırılar, çevrimiçi olarak bilginin çarpıtılması ve işgücü piyasasını, dokunulmazlığımızı etkilemesi ile ilgilidir” diye kaydetti.

Önümüzdeki hafta Batı Balkanlar için dijital programın yürürlüğe girmesi lazım. Bu program kapsamında bu ülkelere Avrupa Birliği tarafından 30 milyon avro hibe desteği verilecek. Bu kaynakların bölgeye hızlı internet bağlantısı sağlanmasına yönelik harcanması öngörülüyor.

Kircaalihaber.com

Read Previous

Srebrenitsa’ya ‘Barış Yürüyüşü’ bu yıl daha hüzünlü olacak

Read Next

Makedonya ve Bulgaristan roaming ücretlerinin azaltılması için yol haritası hazırlayacak

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *