Makedonya Başbakanı Zaev Bulgar Televizyonu’na konuştu

Bulgaristan televizyonuna isim sorunu müzakerelerine ilişkin açıklamalarda bulunan Makedonya Başbakanı Zoran Zaev, “Evde deforme olmamak çok önemlidir” dedi.

Bulgaristan televizyonu BTB’ye  isim sorunu müzakerelerine ilişkin açıklamalarda bulunan Makedonya Başbakanı Zoran Zaev, “Evde deforme olmamak çok önemlidir” dedi. En çok kabul gören isim hangisi sorusuna net bir cevap vermekten kaçınan Zaev, “Ancak, tarihsel bakış açısından bakıldığında, bugünkü Makedonya devletinin, bir bölümün Bulgaristan, bir kısmı da Yunanistan’da olduğu için, kuzey Vardar bölümünde bulunuyor” ifadelerini kullandı.

Bulgaristan’da bulunan tarihi Makedonya’nın Bulgaristan’ın parçası olduğunu biliyoruz ve burada ikilem yoktur, diyen Başbakan Zoran Zaev, “Oraya Pirin kısmı diyoruz, çünkü Pirin en büyük dağdır, Oradaka kendini Makedonyalı gibi hisseden Bulgaristan vatandaşları vardır ve bu onların haklarıdır. Bununla bir sorunumuz yok” şeklinde konuştu.

Başbakan Zaev, Yunanistan’ın isim konusu üzerinde şu anda engellediği Avrupa-Atlantik entegrasyonu bağlamında bir çözüm bulmak için anlaşmazlıkla ilgili görüşmelerin devam ettiğini hatırlattı.

 

Read Previous

Avrupa’da istihdam oranı en düşük ülke Yunanistan

Read Next

Yunanistan’da bir yılda 3 kişi kızamıktan öldü

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *