Madaya’da 40 bin Kişi Açlıktan Ölme Riski Altında

Suriye’nin kuzeyinde yer alan Medaya kasabının Hizbullah tarafından kuşatıldığı bu nedenle 40 bin kişi açlıktan ölme riskiyle karşı karşıya olduğu belirtiliyor.

Suriye-Lübnan sınırındaki Medaya kasabası tam 170 gündür Suriye ordusu ve Hizbullah üyelerinin kuşatması altında bulunuyor. Medaya’da 40 bin kişi açlıkla mücadele ediyor. Hayatta kalmak için yaprak ve çimen yiyorlar.

Medaya kasabası Suriye’nin başkenti Şam’a sadece 25 kilometre uzaklıkta. 170 gündür Suriye ordusu ve Hizbullah militanlarının kuşatmasında olduğu için Medaya kasabasında yaşananlardan sağlıklı haber almak zor. Ancak görgü tanıkları 40 bin insanın yaşadığı kasabada büyük bir insanlık dramının yaşandığını iddia ediyor.

Alman haber ajansı DPA’ya konuşan bölgedeki bir doktor, 40 bin insanın köşeye sıkıştırılarak açlıkla başbaşa bırakıldığını belirtiyor.

İnsanların hayatta kalmak için önce kedi ve köpek gibi benzeri hayvanları keserek yedikleri, bugünlerde ise yaprak ve çimen yiyerek yaşam mücadelesi verdikleri ileri sürüldü.

Büyük bir kıtlığın yaşandığı Medaya kasabasında pirinç gramla satılıyor. Bir kilo gram pirincin fiyatı 240 dolar.

“İNSAN AÇLIKTAN ÖLMEZ DİYORDUK”

Medaya’da bulunan bir yardım gönüllüsü İngiliz The Guardian gazetesine yaptığı açıklamada, “İnsanlar açlıktan yavaş yavaş ölüyor. Tencerelerin içerisinde sebze yetiştirmeye çalışıyoruz. Dün yapraklarını yedik ancak tatları iğrençti” dedi.

“İnsan açlıktan ölmez diyorduk ama gözlerimizin önünde açlıktan ölen insanlar var” diyen yardım gönüllüsü, kasabada yaşayan yaşlıların bir deri bir kemik kalmış fotoğraflarını sosyal medyada paylaştı.

EN SON EKİMDE YARDIM GİTTİ 

Kızıl Haç’ın Medaya kasabasına son yardım teslimatını Ekim 2015’te yapabildiği belirtildi. Temmuz ayından bu yana Medaya kasabasında süren kuşatmada, halkın bölgeden ayrılmasına izin verilmiyor.

Esad rejimine bağlı Suriye ordusu ile Hizbullah militanları, Medaya kasabasını Ceyş el Fetih isimli muhalif gruptan almaya çalışıyor.

 

Dünya Bülteni

 

Read Previous

Yunan Şirketi Önce Uçaktan Attı Sonra Özür Diledi

Read Next

Boşnak Ninenin Borcunu Bakanlık Ödeyecek

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *