Boşnak Ninenin Borcunu Bakanlık Ödeyecek

Evine izinsiz yerleştirilen Sırplara yaptıkları masraflar için 10 bin avro ödemek zorunda kalan 76 yaşındaki Muniza Oprasic’in borcunu Bosna Hersek Federasyonu Göçmen ve Sığınmacılar Bakanlığı üstlendi.

Bosna Hersek’in Visegrad şehrinde yaşayan 76 yaşındaki Muniza Oprasic’in, savaşta terk etmek zorunda kaldığı evine “izinsiz” yerleştirilen Sırplara, mahkeme kararıyla ödemesi gereken 10 bin avroyu Göçmen ve Sığınmacılar Bakanlığı üstlendi.

Daha önce Anadolu Ajansı aracılığıyla birçok kez mağduriyetini dile getiren ve yetkililere yardım çağrısında bulunan Oprasic, hayatının kalan kısmını huzur içinde yaşayabilecek.

Beraberindeki heyetle Visegrad şehrini ve savaştan sonra evlerine geri dönen Boşnak aileleri ziyaret eden Göçmen ve Sığınmacılar Bakanı Edin Ramic, daha önce mahkemenin, evine izinsiz yerleştirilen Sırplara yaptıkları masraflar için 10 bin avro ödemesini kararlaştırdığı Oprasic’in borcunun bakanlık tarafından üstlenileceğini açıkladı.

Oprasic, Bosna’daki savaşta hayatını kurtarabilmek için yanına hiçbir şey alamadan evini terk etmiş, uzun yıllar farklı şehirlerde ikamet etmişti.

Oprasic ailesinin savaş öncesinde inşa ettikleri eve, 1996 yılında Visegrad Belediyesince Paleli Sırplar Milan Jokic ve Bogdan Jokic yerleştirilmişti. Oprasic ailesi, savaştan yedi yıl sonra geri döndüklerinde evlerinde Sırplarla karşılaşmıştı.

Vişegrad mahkemesi, Oprasic’in eviyle ilgili davada haziran ayında, eve izinsiz yerleştirilen Sırplara kaldıkları süre içerisinde yaptıkları masrafların ödenmesine ya da evin arsasından bir kısmının bu kişilere verilmesine hükmetmişti. Oprasic, mahkemenin kararı gereği 10 bin avroluk bu parayı, 110 avroluk emekli maaşının yarısının kesilmesiyle ödemek zorunda kalmıştı.

 

Dünya Bülteni

Read Previous

Madaya’da 40 bin Kişi Açlıktan Ölme Riski Altında

Read Next

Başika’daki Türk Askeri Birliğine Saldırı Geri Püskürtüldü

2 Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *