Macron’dan Kosova ve Sırbistan’a uyarı

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Kosova ve Sırbistan’ın “sorumlu davranmaması” halinde her iki ülkeye yönelik tedbirler alınacağı uyarısında bulundu.

Macron, büyükelçilere hitaben yaptığı konuşmada, “Fransa-Almanya” önerisi olarak bilinen Brüksel anlaşmasının doğru yol olduğunu ve tarafların kararlılık göstermesi gerektiğini düşündüğünü söyledi.

Kosova’nın kuzeyindeki dört belediyede yeni seçimlerin düzenlenmesi, Sırpların Kosova kurumlarına dönmesi ve Sırp Belediyeler Birliği’nin kurulması çağrısında bulunan Macron, Kosova yetkililerinden bölgeye “barışın geri dönmesini” beklediklerini söyledi.

Macron, “Kosova ve Sırbistan arasındaki farklılıklara gelince, bunun iyi bir rehber olduğuna inanıyorum. Diyalog süreci,  Avrupalı ​​müzakereciler ve temsilcilerimiz tarafından desteklendi, dolayısıyla her iki tarafın da tam kararlılığına ihtiyacımız var. Fransa ve Almanya, tarafların sorumlu davranmaması durumunda gözden geçirilecek olan vize politikaları ve diğer ekonomik konulara ilişkin taahhütlerde bulundu. Özellikle Batı Balkanlar’da istikrar söz konusu olduğunda bu konuda özellikle dikkatli olmalıyız.” dedi.,Kosovaprt

Read Previous

Bulgaristan Başmüftüsü Hacı, Vatikan’da Papa Francis ile bir araya geldi

Read Next

Yunanistan son 20 yılın en büyük orman yangınını yaşıyor