Bulgaristan Başmüftüsü Hacı, Vatikan’da Papa Francis ile bir araya geldi

Bulgaristan Başmüftüsü Dr. Mustafa Aliş Hacı ve beraberindeki Bulgaristan Cumhuriyeti’nin Vatikan Büyükelçisi Bogdan Pataşev, Başmüftülük Genel Sekreteri Celal Faik, Başmüftü Yardımcısı Beyhan Mehmet, Başmüftülük Dış İlişkiler Dairesi Başkanı Hayri Emin, Kırcaali Bölge Müftüsü Basri Eminefendi, Kırcaali Belediye Başkanı Doç. Dr. Müh. Hasan Azis, Kırcaali Belediyesi Basın, Kültür, Din Danışmanı Mehmet Bilal ve Kırcaali Hıristiyan Cemaati Başkanı Peder Petır Garena’nın yer aldığı heyet Vatikan’da Papa Francis tarafından makamında özel görüşmeye kabul edildiler.

Başmüftüsü Dr. Mustafa Aliş Hacı başkanlığında bir heyetin Vatikan’ı ziyaret etme olasılığı daha Papa Francis’in 2019’daki Bulgaristan ziyareti sırasında tartışılmıştı.

Başmüftü Dr. Mustafa Hacı ve Roma Katolik Kilisesi’nin ruhani lideri, kabul sırasında dinler arası diyalog, dünya barışı, insani konular, dini kurumların inananlara ulaşmada karşılaştığı zorluklar gibi konuları tartıştılar.

Papa Francis, Başmüftü’ye 2019 yılında Sofya’da düzenlenen barış için toplu dua programına katılımından ve ülkeyi ziyareti sırasında Bulgaristan’da sıcak karşılanmasından dolayı teşekkür etti.

Dr. Mustafa Hacı, Papa Francis’e büyük Bulgar ressam Zlatyu Boyaciev’in bir tablosunu hediye etti. Tuvalde Kurban Bayramı sırasında Filibe’deki Cuma Camii ve İmaret Camii tasvir ediliyor.

Roma Katolik Kilisesi’nin ruhani lideri ile görüşmeden önceki gün Başmüftü başkanlığındaki heyet, Vatikan Dinlerarası Diyaloğu Valisi Kardinal Miguel Ayuso Guixot ile de bir araya geldi.

Bulgaristan’dan gelen konuklar ayrıca Aziz Kiril’in naaşının gömülü olduğu San Clemente Bazilikası’nı da ziyaret etti.

Kaynak: Kircaalihaber

Read Previous

Makedonya Kickboks Milli Takımı Avrupa Gençler Şampiyonası için İstanbul’a gitti

Read Next

Macron’dan Kosova ve Sırbistan’a uyarı