Macaristan Başbakanı: Kıpçak-Türk ilkeleri üzerinde duruyoruz

“Türk Konseyi 6. Devlet Başkanları Zirvesi” Kırgızistan’ın Roh Ordo Kültür Merkezi’nde gerçekleşti. Zirvede konuşan Macaristan Başbakanı Victor Orban, Macaristan’ın Türk kökenini koruduğunu söyledi.

Türk Konseyi Devlet Başkanları Zirvesi’nde, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev, Kırgızistan Cumhurbaşkanı Sooronbay Ceenbekov, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Özbekistan Cumhurbaşkanı Şevket Mirziyovev ve Macaristan Başbakanı Viktor Orban hazır bulundu.

Macaristan’dan Türk kökeni vurgusu

Macaristan Başbakanı Viktor Orban da konuşmasında, Macaristan’ın Türk kökenini koruduğunu ifade ederek, “Biz Macarca konuşuyoruz. Bu Türk diliyle bağlantısı olan eşsiz bir dil. Hristiyan dinini aldık, fakat Kıpçak-Türk ilkeleri üzerinde duruyoruz.” dedi.

Macaristan’ın Kazakistan ile stratejik işbirliği kurduğuna işaret eden Orban, diğer Orta Asya ülkeleriyle de ortaklık iş birliğini genişletmeye hazır olduklarını dile getirdi.

Ruh Ordo Kültür Merkezi’nde Kırgızistan’ın ev sahipliğindeki “Türk Konseyi 6. Devlet Başkanları Zirvesi”ne Azerbaycan, Kazakistan ve Türkiye üye, Özbekistan “onur konuğu”, Macaristan ise “gözlemci ülke” sıfatıyla yer aldı.

Aile fotoğrafı çekildi

Kırgızistan Cumhurbaşkanı Ceenbekov tarafından konuk devlet başkanları karşılandı ve aile fotoğrafı çekimi yapıldı.

Read Previous

Kosova Başbakanı Haradinay, Priştine-Makedonya otoyolu inşatını inceledi

Read Next

Kosova Cumhurbaşkanı Thaçi: Kosova Bölünmeyecek

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *