Kosova Cumhurbaşkanı Thaçi: Kosova Bölünmeyecek

Bu yıl başkent Priştine’de düzenlenen beşinci Büyükelçiler Konferansına katılan, Kosova Cumhurbaşkanı, Meclis Başkanı ve Başbakanın gündeminde Sıribstan ile diyalog süreci vardı. Büyükelçilere hitap eden Cumhurbaşkanı Thaçi, “Kosova bölünmeyecek” dedi.

Dışişleri Bakanlığı ev sahipliğinde düzenlenen ve iki gün sürecek olan beşinci Büyükelçiler Konferansında konuşan Cumhurbaşkanı Hashim Thaçi, Kosova ve Sırbistan arasında bir anlaşmaya varmanın kolay olmayacağını kaydetti.
“Yaşana çatışmanın, uzun vadede iki ülke için bedelleri oldu” diyen Cumhurbaşkanı, iki ülkenin sorunlarını çözmesiyle kapıların da açılacağını söyledi.
Cumhurbaşkanı Sırbistan ile sınırların yeniden belirleneceğini, ancak Kosova’nın bölünmesinin ya da Sırp Belediyeler Birliği’ne özerklik sağlanmasının söz konusu olmayacağına vurgu yaptı.
Büyükelçilerin, dünya ülkeleri ve uluslararsı kuruluşlar ile Kosova arasındaki en önemli halkayı oluşturduğunu dile getiren Cumhurbaşkanı Thaçi, “Kosova’yla ilgili soruların cevabı sizlerde” dedi.

“KOSOVA’NIN GELİŞİMİ DURDURABİLECEK BİR GÜÇ YOK”

Meclis Başkanı Veseli, Büyükelçiler Konferansında yaptığı konuşmasında, Kosova’nın ilerlemesi ile BM, AB ve tüm diğer Uluslar arası örgütlere üyeliğini engelleyebilecek bir gücün bulunmadığını ifade etti.
Büyükelçilere hitabında Veseli ayrıca, Kosova’nın önemli bir sürece girdiğine dikkat çekerek, Sırbistan ile diyalog sürecinin tamamlanması gerektiğini kaydetti. Veseli, “egemenlik ve toprak bütünlüğü tartışılmaz ilkelerimizdir. Gelecek için tek seçenek Kosova ve Sırbistan arasında karşılıklı tanımadır. Bununla birlikte, BM, NATO ve AB üyeliği. Diğer tüm iddialar doğru değildir” dedi.
Veseli, bir kez daha diyalog sürecinde birlik çağrısı yaptı.

“ÜLKENİZDE YAŞANAN GELİŞMELERLE DAHA YAKINDAN İLGİLENİN”

Başbakan Ramush Haradinaj iseBüyükelçilere, “Priştine bize talimat göndermiyor diyen Büyükelçi acizdir. Artık, medyalar sayesinde Bakanlar Kurulu’nu izleyebilme şansınız var. Priştine bizlere talimat göndermiyor demeye utanmıyor musunuz ? Ülkenizde yaşanan gelişmelerle daha yakından ilgilenin” eleştirisinde bulundu.
Sırbistan ile diyalog sürecine de değinen Başbakan Haradinaj, Kosova ve Sırbistan arasında anlaşmaya varılması gerektiğini vuguladı. Ancak Başbakan, bu anlaşmanın sonucunda Kosova’nın kendi Anayasası, toprak bütünlüğü ve sınırlarını koruması gerektiğinin altını çizdi.

 

Kosovaport

Read Previous

Macaristan Başbakanı: Kıpçak-Türk ilkeleri üzerinde duruyoruz

Read Next

‘Müzik terapi’ uyku bozuklukları için umut ışığı oldu

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *