Lisiçani köyünde ”İmam” sorunu

Kırçova’nın Lisiçani köyünde vatandaşların cami sıkıntısı devam ediyor.

Kırçova’nın Lisiçani köyünde vatandaşlar camide Arnavut siyasi parti propagandası yapan ve vatandaşlara sıkıntılar çıkaran imamın görevden alınmasını istiyor.

Makedonya Türk Sivil Toplum Teşkilatları Birliği (MATÜSİTEB) Genel Başkanı Hüsrev Emin Lisiçani köylülerini ziyaret ederek sıkıntıları hakkında bilgi aldı.

MATÜSİTEB’in ziyaretinde sitemize açıklamalarda bulunan Lisiçani köyündeki Cami Kurulu yeni başkanı Ruşit Mirtovski, “5 Ağustos 2018’de Cami Kurulu yeni başkanı olarak şu an bir sorunla karşılaşıyorum, çünkü bir önceki cami kurulu başkanlığı kanunen gerekli olduğu gibi adil bir şekilde anahtarları teslim etmek istemedi. Kırçova’daki yetkili organlar, İçişleri Bakanlığı ve Kırçova Müftülüğü konu ile ilgili bilgilendirildi. Ancak bugüne kadar herhangi bir adım atılmadı ve biz hala sorunun sakin bir şekilde çözülmesi taraftarıyız. Sorunun çözümü ile ilgili herhangi bir öngörüde bulunamuyoruz ve bundan dolayı tüm kamuyu bilgilendirmek istiyoruz” şeklinde konuştu.

 

Sitemize açıklamalarda bulunan caminin yeni seçilmiş hocası Sadam Dautoski, “Selamunaleyküm ben caminin yeni seçilmiş hocasıyım. Biz halk olarak büyük bir sorun ile karşı karşıyayız. Bu sorun ise caminin 3 yıldır düzenli olarak göreve gelen bir hocaya sahip olmamasıdır. Görevini kötüye kullanan bir hocanın varlığı söz konusu. Bizim talebimiz de barışçıl bir şekilde halkın iradesine saygı duyulması, halkın talebi ise camide yeni imam olarak benim, cami kurulu başkanı olarak ise Ruşit beyin göreve başlamamız yönündedir. Tüm yetkili organlardan, özellikle de bölgesel müftülükten de halkın talep ve iradesine saygı duymalarını ve rasyonel hareket etmelerini istedik. Bu şekilde onların da burada barışın ve din kardeşliğinin yaşatılmasına vesile olmalarını talep ettik. Bundan dolayı da etkili olan tüm yetkili organlardan kendileriyle görüşüp, ailevi bağları işin içine karıştırmadan sorunları çözmelerini ve halk olarak bizlerin ayrımcılığa uğramadan hakkımızın verilmesini istiyoruz. Halk büyük bir baskı altında ve bu yüzden hepimizin bir an önce toparlanıp bu sorunu çözmek için gayret göstermemiz, özellikle de kamuyu bilgilendirmemiz gerekmektedir” dedi.

Abdi Bayraktar Camii mütevelli kurulu üyesi Kemail Sami, “Şu an Abdi Bayraktar Camii önünde bulunuyoruz. Görüldüğü şekilde akşam namazı vakti ve camiye sadece 3-4 kişi namazını eda etmek üzere giriyor, durumdan memnun olmayan diğerleri ise camiye girmiyor. Bunun sebebi ise az önce buradan geçip hiçkimseye selam dahi vermeden camiye kovboy gibi giren imam ile olan uzun süreli ciddi problemlerimizdir. Makedonya kamusunun büyük bir kısmını konu ile ilgili bilgilendirdik. Şu an itibariyle en büyük sorunumuz camimizin imamıdır. Düzenli olarak camiye gelmiyor ve yeni bir cami kurulu seçildi. Ve bu kurulun söz konusu problemi nihai çözüme ulaştırması gerekiyor. Problemin kaynağı ise Kıçova müftülüğünde ve Makedonya İslam Dini Birliğinde yatmaktadır. Yapılması gerek tek şey halkın iradesi ve taleplerine saygı duyulmasıdır. Yeni İmam Sadam Dautoskinin görev süresinin başlamasının onaylanması gerekiyor. Gelecekte sorunların barış içinde çözülmüş olmasını temenni ediyoruz” açıklamalarında bulundu.

Read Previous

Yunanistan el koyduğu kepçeyi iade etti, operatörün cezasını kaldırdı

Read Next

Bulgaristan, Avro Bölgesi’ne en erken 2022’de girebilir

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *