Bulgaristan, Avro Bölgesi’ne en erken 2022’de girebilir

Avro, Sosyal Diyalog, Mali İstikrar, Mali Hizmetler ve Sermaye Piyasaları Birliğinden Sorumlu Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkan Yardımcısı Valdis Dombrovskis, Riga şehrinde Bulgaristan Ulusal Radyosu’na (BNR) verdiği demeçte, ”Bulgaristan, Avro Bölgesi’ne en erken 2022’de katılabilir” diye kaydetti.

Dombrovskis, ”Bulgaristan, taahhütlerini yerine getirmek için elinden geleni yaptıysa, bu yaz Euro Bölgesi’nin bekleme odası olarak bilinen ERM II mekanizmasına katılması için yeşil ışık verilecek” diye sözlerine ekledi.

AB Komisyonu Başkan Yardımcısı, ”Bulgaristan’ın bankacılık sistemindeki varlıkların incelenmesinde her şeyin yolunda gittiği saptanırsa, ülke bu yılın ortasında ERM II’ye katılabilir. Ardından avro kabul edilmeden önce en az üç yıl geçmesi gerekiyor. İlk iki yıl Maastricht kriterlerini yerine getirmek içindir, üçüncü yıl ise elde edilen sonuçları ve hazırlık faaliyetlerini değerlendirmek içindir” dedi.

Letonya’nın başkenti Riga’da AB Sivil Toplum Diyaloğu toplantısı düzenlendi.

Bulgaristan, Euro Bölgesi’nin bekleme odası olarak bilinen ERM II mekanizmasına ve AB Ekonomik ve Parasal Birliği’ne katılma isteğini, 2018 yazında resmen açıkladı ve Temmuz ayında iki mekanizmaya katılmayı bekliyor. Ülke şu anda bankacılık sisteminin yeni bir incelemesini ve Bulgaristan Merkez Bankası ile ilgili mevzuatta değişiklikleri içeren AB Ekonomik ve Parasal Birliği’ne üye ülkelerin koşullarını yerine getirmek için bir yol haritası izliyor.

 

Kırcaalihaber

Read Previous

Lisiçani köyünde ”İmam” sorunu

Read Next

Kosova İçişleri Bakanlığı aracı kaza yaptı

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *