Kuzey Makedonya Başbakan Zoran Zaev ve Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen ortak basın toplantısı düzenledi.

AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen yaptığı açıklamada, Kuzey Makedonya’nın AB için uzun bir yol kat ettiğini ve fazla bir yol kalmadığını söyledi.

Kuzey Makedonya’nın AB’de istendiğini ifade eden Leyen, “Kuzey Makedonya’nın geleceğinin AB’de olduğu doğru ve sizi yanı başımızda seviyoruz. Avrupa Komisyonu ve ben, bunun arkasındayız ve bize güvenebilirsiniz. Büyük ilerleme kaydettiniz ve cesur kararlar verdiniz ve bunun için sizi tebrik etmek istiyorum. Şunu açıkça belirtmek isterim ki, şimdi AB’nin teslim etmesi gerekiyor. AB ve Kuzey Makedonya güçlerini birleştirmeye hazır.” diye konuştu.

Von der Leyen, Avrupa Komisyonu’nun ilk hükümetler arası konferansı düzenlemenin önündeki son engeli aşmak için hem Kuzey Makedonya hem de Bulgaristan ile birlikte çalıştığını söyledi.

Leyen, “Zaman kaybetmemeye çağırıyorum. Biz buraya kadar geldik, siz bu kadar yol kat ettiniz ve çok ilerleme kaydettiniz ve bunun için sizi gerçekten tebrik ediyorum. İleriye doğru bir adım daha atalım. AB ve Avrupa Komisyonu’ndaki dostlarınızın desteğine sahipsiniz, gelin ve bu ortak oturumu gerçekleştirmek için çok çalışın.” ifadelerini kullandı.

Leyen’e göre, Avrupa Komisyonu’nun hedefi ve odak noktasının Arnavutluk ve Kuzey Makedonya’nın AB ile müzakerelere başlaması olduğunu belirtti.

Başbakan Zoran Zaev, AB’nin genişlemesine karşı olan geriye dönük güçler olduğu için süreci hızlandırmanın gerekli olduğunu da söyledi.

Von der Layen bu sabah Arnavutluk’un başkenti Tiran’daydı ve ayın 30’una kadaar Batı Balkanlar’daki 6 ülkeyi de ziyaret edecek.

Önceki Haber

VMRO DPMNE seçim kampanyasına Struga’da devam etti

Sonraki Haber

Caferoviç: “Açık Balkan” gereksiz