Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konseyi Üyesi Şefik Caferoviç, 28 Eylül Uluslararası Boşnak Günü vesilesiyle Kuzey Makedonya’nın başkenti Üsküp’te temaslarda bulundu.

Çayır Belediyesi’ndeki Srebrenitsa Çiçeği anıtı önündeki program sonrası açıklamalarda bulunan Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konseyi Üyesi Şefik Caferoviç’e, “Açık Balkan” inisiyatifi soruldu.

Berlin Süreci kapsamında Sofya’da zaten imzalanmış olan bir anlaşma olduğu için böyle bir girişimin gereksiz olduğunu söyleyen Caferoviç, “‘Açık Balkanlar’ın içeriğinde ve ötesinde konuşulan her şey, 10 Kasım 2020’de Sofya’da Batı Balkanlar’daki altı ülke tarafından kabul edildi. Şimdi bunun uygulanmasına geçiyoruz, neden kimsenin umrunda bilmiyorum? Buna karşı olanlar, bu yeni girişimler söz konusu olduğunda bundan şüphe duymuyorlar.” değerlendirmesinde bulundu.

Ülkedeki Boşnak nüfusun sayıma katılmaları çağrısında bulunan Caferoviç, “Kuzey Makedonya vatandaşı olduklarını fakat etnik anlamda Boşnak olduklarını ve ana dillerinin Boşnakça olduğunu gönül rahatlığı ile belirtsinler.” ifadelerini kullandı.

Önceki Haber

Leyen: Üsküp ve Sofya ile anlaşmazlığın çözümü için görüşmeler yapılıyor

Sonraki Haber

Hükümet, ülkedeki halka açık alanlarda ücretsiz kablosuz internet olacağını duyurdu