Lev Tahor tarikatı üyeleri Bosna Hersek’ten Kuzey Makedonya’ya geldi

Lev Tahor tarikatının üyeleri, Bosna Hersek’te üç ay kaldıktan sonra Kuzey Makedonya’ya geldi.

Doğu Avrupa ülkelerinin çoğundan sınır dışı edildikten sonra Bosna Hersek’e gelen 37 Yahudi Lev Tahor tarikatı üyesi, Kuzey Makedonya’nın Kumanovo şehrine gitti.

Tarikatın üyeleri Kasım ayından Doğu Saraybosna’da, Bosnalı Sırp milletvekiline ait bir mülkte yaşıyordu. Tarikat mensupları, üç aylık vizesiz oturumları sona erdikten sonra sınır dışı edildiler.

Karadağ basını, Lev Tahor üyelerinin Karadağ’da kalmak istediklerini fakat bu mümkün olmayınca Arnavutluk üzerinden Kuzey Makedonya’ya gittiklerini yazdı.

Aşırılık yanlılığı, çocuk kaçırma, çocuk istismarı ve evliliğe zorlama gibi uygulamalarla itham edilerek Taliban’a benzetilen Yahudi tarikatı Lev Tahor’un dünya genelinde toplam 200’e yakın üyesi bulunuyor. Tarikat mensupları, aleylerindeki suçlamaları reddederek tek suçlarının Siyonist olmamak olduğunu ileri sürüyor. 

2013’te Guatemala’da kurulan fakat aslen ABD ve Kanada’da yaşayan tarikatın mensuplarının Türkiye üzerinden Irak’a gitme teşebbüsünde de bulundukları fakat ülkeye alınmadıkları duyurulmuştu. Grubun üyelerinin 2021 yılı son döneminden bu yana sadece Romanya, Bosna Hersek ve Kuzey Makedonya’da bulundukları ileri sürülüyor.

Kaynak: Balkan News

Read Previous

Başbakan Yardımcısı Bütüçi, emekli maaşlarında artış olacağını ve modelin değişeceğini doğruladı

Read Next

İlhan Küçük’ten Bulgaristan Başbakanı Petkov’a AB fonlarından yararlanan medyalara ilişkin soru yönergesi