Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Bosna Hersek’te Sırp lider Milorad Dodik’in inisiyatiflerinin barış için tehdit oluşturmadığını ve Bosna’da krizin kaynağının artık köhneleşen Yüksek Temsilcilik Ofisi (OHR) olduğunu söyledi.

Bosna Hersek’te savaşa son veren Dayton Barış Anlaşması’nın garantörlerinden biri olan Rusya’nın Bosna Hersek’teki gelişmeleri yakından takip ettiğini ve “olağanüstü bir sorumluluk” gösterdiğini söyleyen Lavrov, “Samimi konuşacağım, Bosna Hersek’te entiteler arasındaki diyalog ve güvenin önceden görülmemiş bir şekilde düşmesi nedeniyle endişeliyiz” diye konuştu.

Bosna Hersek’te yayın yapan Oslobodjenje gazetesine konuşan Lavrov, Bosna Hersek’te Dayton Barış Anlaşması’nda ülkenin merkeziyetçi ve üniter bir yapıya doğru ilerlemesi yönünde bir revizyon girişimi olduğunu ve “dışarıdan desteklenen” bu girişimin ülke, bölge ve Avrupa’nın tamamı için “olağanüstü tehlikeli” bir politika olduğunu söyledi.

Bosna Hersek’teki durumda Srebrenitsa soykırımının inkarını suç sayan bir kanun çıkaran eski Yüksek Temsilci Valentin Inzko’nun büyük sorumluluğu olduğunu ileri süren Lavrov, “Görevden ayrılmadan hemen önce böylesine bir provokasyonu ortaya bırakmak, kapıyı çarpıp çıktıktan sonra bunun neticeleriyle uğraşmayı diğerlerine bırakmak kesinlikle ciddiyetsizliktir” diye konuştu.

Lavrov, uluslararası toplumun Bosna Hersek’te Dayton Barış Anlaşması’nın uygulanışını takip eden Yüksek Temsilcilik Ofisi’nin (OHR) köhneleşmiş bir yapı olmanın ötesinde artık problem kaynağı olmaya başladığını söyledi.

Lavrov, Bosna Hersek ve halkını aşağılayıcı bu abartılı kontrol mekanizmasından kurtulunması gerektiğini ileri sürdü.

Rusya’nın mevcut Yüksek Temsilci Christian Schmidt’i meşru kabul etmediğini vurgulayan Lavrov, Balkanlar’da barış ve güvenliğin Rusya’nın menfaatine olduğunu ve Rusya’nın bölgeye yönelik siyasetinde gizli manalar aramanın gereği olmadığını söyledi.

Kaynak: Balkan News

Önceki Haber

Yerli aşıyı geliştiren Prof. Dr. Özdarendeli, TURKOVAC ile ilgili son gelişmeleri anlattı

Sonraki Haber

“Kuzey Makedonya ve Bulgaristan ikili sorunu çözmek için çabalarını sürdürmeli”