Avrupa Birliği’nin (AB) Üsküp Büyükelçisi David Geer, Kuzey Makedonya ve Bulgaristan’ın ikili sorunu çözmek için çabalarını sürdürmesi gerektiğini söyledi.

AB Üsküp Büyükelçisi David Geer MKD.mk Haber Sitesi’ne verdiği röportajda, müzakerelerin bir an önce açılmasını istediklerini ve bunun acil bir konu olduğunu söyledi.

Geer, “Henüz o noktaya gelmedik, bu hedef için çalışmaya devam etmemiz ve bunu başarmamız gerekiyor ama önce üye ülkelerin bir müzakere çerçevesi üzerinde anlaşmaları, Kuzey Makedonya ve Bulgaristan’ın bu sorunu karşılıklı olarak kabul edilebilir bir şekilde ikili olarak çözme çabalarını sürdürmeleri gerekiyor.” diye konuştu.

Ülkedeki reformların birinci öncelik olduğunu ve yetkililerin güçlü liderliğini gerektirdiğini kaydeden Geer, “Konsey kararlarında sıradan vatandaşlar için birçok olumlu mesaj olduğunu düşünüyorum. İlk mesaj, genişlemenin Avrupa Birliği için bir öncelik olduğudur. Bu sonbaharda AB liderleri tarafından birçok kez tekrarlanan ve genişleme gündemine olan bağlılığımızın ve bağlılığımızın önemli bir sinyalini gönderen bir mesajdır.” ifadelerini kullandı.

Önceki Haber

Lavrov: Krizin kaynağı OHR

Sonraki Haber

FETÖ şüphelisi Yunanistan’a kaçarken yakalandı