Üsküp Yunus Emre Enstitüsü tarafından yürütülen, Kuzey Makedonya’nın 8 ayrı şehrinde uygulanacak “Oyun Karavanı” projesinin ilk durağı, başkent Üsküp Kalesi’nde olacak.

Üsküp YEE’nin sosyal medya hesabı üzerinden yayınlanan paylaşımda şu ifadelere yer verildi:

Kuzey Makedonyalı çocuklar ‘Oyun Karavanı Projesi’ ile Buluşuyor.

Çocukların sağlıklı büyümeleri ve yaşlarına uygun etkinliklerle vakit geçirmelerini sağlamak amacıyla hayata geçirilecek “Oyun Karavanı Projesi” Kuzey Makedonya ve Kosova’daki çocuklarla buluşuyor. Üsküp Yunus Emre Enstitüsünce yürütülen, Kuzey Makedonya’nın 8 ayrı şehrinde uygulanacak projenin ilk durağı, başkent Üsküp Kalesinde olacaktır.

Proje ile amaçlanan; oyun geleneğini devam ettirmek, geleneksel çocuk oyunlarını tanıtmak ve çocuklara oynatmak, oyun aktiviteleri düzenleyerek çocuklarda oyun bilincini arttırmak, çocuklara kitap dağıtarak okuma alışkanlığı kazandırmak, çocuklara geleneksel sokak oyunlarını oynatarak onlara özgüven kazandırmak. Bu amaç doğrultusunda İstanbul’dan yola çıkan Oyun Karavanı sayesinde çocukların gün boyu eğlenceli bir gün geçirmesi sağlanacaktır. Kurulan tanıtım stantlarında da çocuklara bilgiler verilip hediyeler dağıtılacaktır.

Toplamda bir ay sürecek Oyun Karavanı projesi 30 Haziran – 14 Temmuz 2021 tarihleri arasında Kuzey Makedonya’nın Üsküp, Gostivar, Kalkandelen, Mavrova ve Rostuşa, Merkez Jupa, Kırçova, İştip, Radoviş, Ustrumca ve Valandovo’ya bağlı kırsal bölgelerde yaşayan çocuklarla buluşacak, daha sonra 15 gün süre ile Kosova’da da bulunması planlanmaktadır, proje kapsamında belirlenen 6 farklı bölgede çocukları oyun karavanıyla oyunlar oynarken kültürümüze dair filimler, müzikler, masallar, kitaplar, geleneksel sporlarla tanışma fırsatı elde edilektir.

Önceki Haber

Son 24 saatte 3 yeni vaka, 6 iyileşen hasta

Sonraki Haber

Türksat 5A Uydusu hizmete alındı