Kuzey Makedonya Hükümeti 1 Eylül’de başlaması gereken eğitim yılının yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınından dolayı 1 Ekim’de başlamasına kararını verdi.

Hükümet kararı ile 1 Ekimde başlayacak eğitim yılında 1., 2. ve 3. sınıf öğrencileri okula gidecek. 4. sınıf ila 9. sınıf öğrencileri ve lise öğrencileri ise zorunlu online eğitim görecek.

Bununla birlikte, öğrencilerin okula dönüşünü sağlamak için Hükümet, ilkokul ve liselerde durumu izleyip uygulamaya hazır olup olmadıkları konusunda fikir verecek ve belediyelerin koronavirüs döneminde fiziki mevcudiyetle eğitimin düzenlenmesi taleplerine araştırmak için Sağlık ve Eğitim Bakanlıkları ile Başbakanlık temsilcilerinden oluşan bir çalışma grubu oluşturmaya karar verdi.

Hükümet tarafından, eğitiminin sadece öğrenci sayısının 20 çocuğu geçmediği ve 1,5 metre mesafenin sağlanabileceği okullar tarafından talep edilebileceği belirtildi.

Hükümet kararı ile okula gidecek öğrencilere ve öğretmenlere temel hijyen kuralları ve ateş ölçümlerinin yapılması gerekecek.

Hükümet kararında hava koşullarının müsait olması halinde kapı ve pencerelerinin sürekli açık olması, evden yemek getirme gibi birçok özel sağlık protokolleri öngörülüyor.

Önceki Haber

Türkiye’de son 24 saatte 1313 kişiye Kovid-19 tanısı konuldu

Sonraki Haber

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve TBMM Başkanı Şentop MATTO Heyetini kabul etti