Makedonya-Türkiye Ticaret Odası (MATTO) Başkanı Aydoğan Ademoski ve başkan yardımcısı Eser Cevahir Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanı Mustafa Şentop ile Türkiye’de bir araya geldi.

Görüşme esnasında iki ülke arası ticari ilişkilerin pandemi sürecindeki durumunun değerlendirilmesinin yanı sıra, Matto üyelerinin, süreçten en az zararla etkilenmeleri ve mevcut küresel krizin doğuracağı bazı fırsatlardan başta Kuzey Makedonya olmak üzere, bölgesel anlamda en etkili biçimde faydalanabilmeleri hususu da ele alındı.

Toplantıda ayrıca bir yandan MATTO üye şirketlerinin , iki ülke arası işbirlikleri üzerinden Türkiyenin ekonomik lobi faaliyetlerinin kuvvetli olduğu 3. ülkelere açılmaları konusunda faaliyete geçilmesi konusunda fikir alışverişi gerçekleştirilirken, diğer yandan da Kuzey Makedonya’ya yatırım planlayan başka ülke firmalarının MATTO üye şirketleri ile iş birliklerini arttıracak modeller üzerinde görüşüldü.

Bunların haricinde, özellikle pandemi döneminde ön plana çıkan teknoloji odaklı sektörlerin Kuzey Makedonya pazarında yer almaları hususunda , alanında tecrübeli Türk şirketlerinin MATTO üyeleri ile işbirliği yaparak ülkeye yenilikçi ve ileriye dönük iş modellerinin kazandırılması yolu ile istihdamın arttırılarak genç beyin göçünün engellenmesine destek verilmesi konusu da toplantıda ele alındı.

Önceki Haber

Kuzey Makedonya’da eğitim 1 Ekim’de başlayacak

Sonraki Haber

‘Bosna Kasabı’ lakaplı Ratko Mladic’in temyiz duruşmaları tamamlandı